Startup pomáhá léčit cukrovku pomocí aplikace a vzdálené podpory nutričních terapeutů

Český technologicko-zdravotnický startup Vitadio, zaměřený na prevenci a léčbu diabetu 2. typu, pomáhá především pacientům v počátečních fázích nemoci. V boji proti metabolickému onemocnění také známému jako cukrovka, kterým trpí celosvětově téměř 10 % populace, je úspěšný díky kombinaci chytrých technologií a dobře načasované online péče nutričních terapeutů. Nyní firma plánuje další rozvoj technologie, expanzi na zahraniční trhy i rozšíření týmu o další odborníky. Získala na to přes 16 milionů korun od tuzemského kapitálového fondu Nation 1 a angel investora Petra Skrly.

Diabetem 2. typu trpí v Evropě přes 60 milionů lidí. Na rozdíl od diabetu 1. typu nejde o nemoc vrozenou, ale získanou kombinací špatné životosprávy a genetických předpokladů. Onemocnění, které kvůli snížené produkci nebo účinkům hormonu inzulinu brání lidskému tělu ve správném využívání krevního cukru, je v České republice mimo jiné nejčastější příčinou amputací dolních končetin – ročně jde asi o 10 tisíc případů.

„Léčba diabetu je komplexní a dlouhodobá. Pro jeho zvládání a případné zvrácení je zásadní úprava životosprávy spolu s dodržováním pravidelného self-monitoringu a medikace. Pacienti proto potřebují intenzivní podporu zdravotníků, aby si zvládli nový režim zažít. Dostatečně podporovat takové množství pacientů na pravidelné bázi je však pro zdravotní systém neudržitelné,“ komentuje Jan Šomvársky, CEO a spoluzakladatel společnosti Vitadio. Startup s ním založili Ondřej Kulatka, Bolek Kristián a Lenka Röhryová.

Zdraví pod dvojím dohledem

Jedním z úskalí léčby diabetu 2. typu je zátěž, kterou představuje pro zdravotní systém. Rostoucí počet pacientů vytváří nápor na ordinace lékařů a snižuje dostupnost zdravotní péče. Startup Vitadio tuto situaci pomáhá řešit podporou pacientů mezi jednotlivými návštěvami lékaře. Mobilní aplikace Vitadio propojuje pacienta, jeho ošetřujícího lékaře a nutričního terapeuta Vitadio, který je s pacientem v kontaktu na dálku. Aplikace kontinuálně získává data o pacientově denním režimu a zdravotním stavu a umožňuje terapeutovi zasáhnout, když to pacient nejvíce potřebuje. Díky optimalizaci množství a načasování lidského kontaktu umožňuje Vitadio doručit podporu zdravotníků výrazně vyššímu počtu pacientů.

„Život s diabetem není jednoduchý, vyžaduje hodně péče o sebe sama a spoustu věcí, na které musí pacient denně myslet. Vitadio mu všechny tyto aktivity připomíná pomocí upozornění a personalizovaných ‚úkolů‘. Kromě toho najde pacient v aplikaci vzdělávací materiály a motivační výzvy, které mu spolu s průběžnou podporou jeho terapeutky pomohou vytvořit si zdravé návyky. Chceme být uživatelům plnohodnotným partnerem, který jim pomůže dostat nemoc pod kontrolu,“ dodává Šomvársky.

Vitaldio Pacient
Pacient | Vitaldio
Terapeut | Vitaldio

S diabetem pomůže investice i legislativa

Český startup, který na trhu působí od roku 2018 a aktuálně je zapojen do dvou klinických studií, má silné zázemí u našich západních sousedů. Na rozvoji technologie spolupracuje s největším německým medicínským uskupením Medical Valley, naproti mu jde i nová tamní legislativa. Ta by měla lékařům umožnit předepisovat pacientům digitální léčebné prostředky, které by byly navíc hrazené pojišťovnami.

„Je to velmi pozitivní krok, který otevírá dveře technologiím, jako je Vitadio. Umožní tak efektivnější léčbu pacientů, než jaké se jim dostává při tradičních postupech. Digitální technologie mají obrovský potenciál a legislativa teprve umožní jejich plné využití v rámci stávajícího zdravotního systému,“ komentuje Petr Skrla, strategický poradce startupu a jeden z jeho investorů.

„Vitadio je skvělou ukázkou toho, jak technologie může pozitivně ovlivnit lidské zdraví. Má velký potenciál nejen v Evropě a my si pevně stojíme za jeho podporou,“ dodal Martin Bodocký z české investiční společnosti Nation 1, která společně s Petrem Skrlou investovala do Vitadia přes 16 milionů korun (580 000 eur).

„Jan a jeho tým přišli s výborným produktem, který může pomoci milionům lidí. Fakt, že jim jde Německo naproti svými zákony, je velké plus. Vitadio má za sebou úspěchy z investičních soutěží, probíhající studie se slibnými výsledky a partu lidí, které žene i osobní motivace. To je skvělá kombinace a pro nás jeden z důležitých indikátorů toho, že investice má rozhodně smysl,“ doplňuje ho Marek Moravec rovněž z Nation 1.Finance startup využije na rozvoj produktu, expanzi na český i zahraniční trh a rozšíření týmu – aktuálně shání mimo jiné vývojáře pro platformy Android a iOS.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme