Stát letos vydal obrannému průmyslu vývozní licence už za víc než 87 miliard korun

Premiér Petr Fiala vyzdvihl přínos obranného průmyslu ekonomice a rozpočtu. Díky rostoucímu počtu zakázek ze zahraničí tuzemské zbrojařské firmy výrazně zvyšují své daňové odvody do státní pokladny.

Předseda vlády Petr Fiala ocenil obranný průmysl. U příležitosti své návštěvy v továrně výrobce střeliva Sellier & Bellot ve Vlašimi a zasedání Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR připomněl, že se jedná o sektor, který významně přispívá do státního rozpočtu. Jen tři nejvýznamnější firmy zaplatily letos na daních o miliardu víc než loni.

Vlašimská firma Sellier & Bellot je velký tuzemský výrobce střeliva s tradicí už od první poloviny devatenáctého století.

Zároveň stát od začátku konfliktu na Ukrajině vydal vývozní licence za více než 87 miliard korun, což jsou peníze, které z velké části platí jiné státy za zboží zakoupené v Česku. S českými zbrojaři uzavřelo od začátku roku 2022 Ministerstvo obrany 758 kontraktů ve výši 43 miliard korun.

Přes 90 procent produkce obranného průmyslu jde na vývoz

Obranný průmysl je klíčovou součástí české ekonomiky a jeho význam v současné bezpečnostní situaci v Evropě roste. Zbrojní výroba je ale závislá z více než 90 procent na exportu, podpora vývozu ze strany státu je tak strategicky důležitá.

„Musíme ji chápat i jako zahraničně-politický nástroj a součást budování obranyschopnosti státu a posilování jeho odolnosti v případě bezpečnostních krizí. Nemá to tedy pouze ekonomický význam, ale také strategický a bezpečnostní. Pokud jde o export, já jsem se na svých pracovních cestách setkal s tím, že český obranný průmysl je vysoce hodnocen. Mezi perspektivní regiony patří Blízký východ, jihovýchodní a střední Asie, Kavkaz či Afrika. Tam máme šanci uspět,“ řekl premiér Fiala. „Zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti České republiky je jednou z našich priorit. Proto modernizujeme naši armádu, vybavujeme ji novou technikou, a proto podporujeme naše zbrojní výrobce,“ dodal premiér.

Hlavními tématy jednání se zástupci zbrojních firem byla implementace strategických bezpečnostních dokumentů ČR vládou, posilování role českého obranného průmyslu ve světě či proexportní strategie ČR. Jednání se zúčastnil rovněž vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný či prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Další kontrakty by mohla přinést chystaná cesta premiéra do Afriky

Klíčová je v podpoře exportu ekonomická diplomacie. „Chceme pokračovat v tom co jsme začali během mé letošní velmi úspěšné pracovní cesty do Asie a chystáme na podzim cestu do několika afrických států, kde předpokládám, že se nám podaří získat nové kontrakty pro náš obranný průmysl,“ dodal premiér Fiala.

V červnu byla vládou přijata nová Bezpečnostní strategie a proces přípravy nové Obranné strategie ČR je v závěrečné fázi. Dokument klade důraz právě na roli našeho obranného a bezpečnostního průmyslu v zajištění obrany ČR, včetně zajištění bezpečnosti dodávek a bojové udržitelnosti ozbrojených sil.

Výrobní závod společnosti Sellier & Bellot, který si premiér při své návštěvě ve firmě prohlédl, je největším dodavatelem ozbrojeným složkám evropských zemí, zejména států v NATO. Firma v lednu tohoto roku otevřela novou výrobní halu a je připravena rozšiřovat produkci.

Redakčně upravená tisková zpráva Úřadu vlády ČR

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obranný průmysl

Doporučujeme