Stát pomůže dosud přehlíženým podnikatelům z obcí postižených loňským tornádem, oznámilo ministerstvo

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) našlo způsob, jak pomoci některým podnikatelům postiženým červencovým tornádem, kteří na podporu státu dosud nedosáhli.

Ministr Jozef Síkela během své návštěvy Jihomoravského kraje tuto informaci sdělil jedné z postižených podnikatelek, které větrný živel poničil dům a také prostory restaurace, kterou provozovala, tak, že je musela nechat srovnat se zemí.

Obec Lužice po úderu tornáda v červnu 2021
Ilustrační obrázek | Wikimedia Commons, Tadeáš Bednarz

„Jsem rád, že se nám povedlo najít cestu, jak tuto záležitost napravit. Děkuji vedení Jihomoravského kraje i hodonínské pobočce Hospodářské komory za ochotu se na této pomoci podílet,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během návštěvy obce Moravská Nová Ves. Ministr sem zavítal spolu s vládní delegací vedenou premiérem Petrem Fialou, která navštívila i další obce zasažené tornádem – Hrušky, Hodonín, Lužice a Mikulčice.

Během zdejší návštěvy se ministr Síkela setkal mimo jiné i s Pavlínou Sečkářovou, která v Moravská Nové Vsi dříve provozovala restauraci u Sečkářů. Tornádo, které zdejší oblast v červenci zasáhlo, paní Sečkářové a její rodině zasadilo hned několik ran. Tou nejtragičtější byla smrt jejího strýce. Kromě toho ale tornádo poničilo dům, ve kterém s rodinou žila. Prostory restaurace, kterou provozovala, poškodil větrný živel tak, že je musela nechat srovnat se zemí.

Od té doby s rodinou žije v provizorním bydlení, které mají zapůjčené od příbuzných. Vrátit se zpět k provozu své restaurace, kterou statik nechal strhnout, dosud paní Sečkářová nemohla. Sídlo podnikání totiž měla hlášeno do domu, který nepatří jí, ale jejímu zesnulému strýci Proto se na její případ nevztahoval žádný dotační program ministerstva pro místní rozvoj, ani MPO.

Stejný osud potkal i několik dalších podnikatelů v obcích zasažených červencovým tornádem. Nyní MPO našlo spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj způsob, jak těmto podnikatelům pomoci. Aktuálně se snaží ve spolupráci s hodonínskou pobočkou Hospodářské komory vytipovat podnikatele, kterých se tento problém týká. Následně MPO poskytne potřebné finanční prostředky Jihomoravskému kraji, u kterého o ně budou moci zažádat dosud neodškodnění podnikatelé.

• Témata: Dotace a financování

Doporučujeme