Stát zavádí novou službu nazvanou konzulární ombudsman

Čeští občané, kteří se dostanou v zahraničí do potíží, budou mít od nynějška k dispozici další formu pomoci. Ministerstvo zahraničních věcí spouští od 1. srpna novou službu, takzvaného konzulárního ombudsmana.Jak bude služba fungovat? „Na speciální telefonní lince či emailové adrese budeme reagovat na podněty občanů, kde máme nedostatky a jak naši pomoc ještě vylepšit,“ představil novinku ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. „Lidé píší podněty na sociální sítě ministerstva, stovky dotazů dostávám různými cestami i já osobně. Rádi pomůžeme v maximální míře, ale dotazy i podněty se musí dostat do ruky přímo odborníkům. A ti nesedí u sociálních sítí, budou dostupní skrze tyto kontakty,“ dodal.

Telefonická linka konzulárního ombudsmana (včetně předvolby při volání ze zahraničí) je +420 224 182 554. Emailová adresa je konzularni.ombudsman@mzv.cz

Nebude se jednat o náhradu konzulární pomoci českých zastupitelských úřadů. Jde skutečně o ombudsmana, to znamená prostředek na řešení podnětů občanů a námětů na zlepšení státních služeb. Například tedy bude možné oslovit ombudsmana tehdy, pokud nebude turista nebo exportér spokojen s přístupem konkrétního pracovníka.

„V případě, že občan bude mít pocit, že se ocitl v situaci, kterou není standardními postupy uvedenými na našem webu schopen uspokojivě vyřešit, nebo se s námi bude chtít podělit o námět, kterým by bylo možné českou konzulární službu vylepšit, zvedne telefon, nebo napíše email, na ministerstvu ho vyslechne odborník a poradí mu, jak situaci řešit,“ vysvětlil ředitel konzulárního odboru ministerstva Pavel Pitel.

Testovací provoz služby vyhodnotí ministerstvo zahraničích věcí na konci letošní turistické sezony, tedy v druhé polovině září. Pokud se nový projekt osvědčí, zůstane v paletě státních služeb natrvalo.

Redakčně upravená tisková zpráva ministerstva zahraničních věcí

Pravidelné novinky e-mailem