Zdroj: CzechTrade

Station F v Paříži je největší startupový inkubátor na světě

V rámci snah o rozvoj startupů vznikl v Paříži největší startupový inkubátor na světě – Station F, kde mohou hledat příležitost k zahájení svého podnikání startupy z celého světa.

U příležitosti konference evropských startupů a investorů France Digitale Day dne 18. 9. 2019 v Paříži ohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron příslib velkých francouzských institucionálních investorů investovat během příštích 3 let 5 mld. euro do francouzských startupů. Ty po úspěchu v první fázi svého vývoje často přesídlují do USA, kde je více odvážnějších investorů pro financování jejich růstu.

Jako cíl vyhlásil prezident dosáhnout do roku 2025 kapitalizace přes miliardu dolarů u 25 francouzských startupů. Zatím poslední francouzský startup, který doma dosáhl kapitalizace přes miliardu dolarů – Dassault Systèmes – byl na Pařížskou burzu uveden v roce 1996.

Rozvinuté startupy kromě technologického pokroku, který přinášejí, také nejrychleji vytvářejí nová pracovní místa. Například v USA se na tvorbě nových pracovních míst podílejí cca 4x více než ve Francii.

Ovšem pro začínající startupy je zázemí ve Francii již příkladné. Přestavěné nákladové nádraží v Paříži poblíž nádraží Gare d’Austerlitz nazvané Station F je největším inkubátorem startupů na světě a v provozu je od roku 2017. Založil jej soukromý investor Xavier Niel, který je jinak známý svými investicemi zejména do telekomunikací a deníku Le Monde.

Na ploše 34 tis. m2 se nachází 600 kanceláří/dílen, kde působí kolem 1 000 startupů, které mají možnost využít některý ze 30 podpůrných programů a patronát některého z velkých firemních partnerů Station F, kteří hledají perspektivní nápady, podpoří jejich vývoj a provoz inkubátoru zaplatí. Jsou to zpravidla giganti ve svých oborech jako například Adidas, Amazon, Facebook, Microsoft, L’Oréal, Ubisoft, Thales, apod. Přehled všech programů a jejich patronů je uveden na webu Station F. U každého je pak odkaz na žádost o přijetí do programu. Žádat mohou startupy z celého světa. Příklady nejzdařilejších startupů v inkubátoru jsou na webu Top Startup.

Kromě obchodů, restaurací, služeb a zastoupení investičních fondů či úřadů, které se nacházejí přímo v prostorách inkubátoru, nabízí Station F také dostupné bydlení v blízkém objektu se sdílenými bytovými jednotkami pro začátečníky ze vzdálenějších míst.

V konferenčních prostorách Station F se potom konají různé konference, setkání, prezentace a jiné akce i pro zájemce z řad veřejnosti (program těchto akcí). Pro veřejnost se každý všední den od 11:30 do 12:30 také pořádá skupinová prohlídka inkubátoru s průvodcem, na kterou se zájemci mohou přihlásit na internetové stránce startupu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie). Autor: Václav Žilka, ekonomický rada.

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme