Stavba nového komplexu na zpracování hovězího masa ve Vietnamu

Nová farma na chov skotu a závod na zpracování hovězího masa je společným podnikem vietnamského mlékárenského gigantu Vinamilk a japonské investiční skupiny Sojitz.

Výstavba komplexu Vinabeef o rozloze 75 hektarů byla zahájena 8. března 2023 v provincii Vinh Phuc u Hanoje a provoz by měl být zahájen v červnu roku 2024. Celková investice má být 127 mil. USD. Vinamilk vlastní 51 % a Sojitz zbývajících 49 %.

Ilustrační fotografie

Při kapacitě chovu 10 000 kusů skotu, by se mělo ročně porazit 30 000 kusů a vyrobit 10 000 tun chlazených hovězích výrobků. To jsou pouze 2 % roční spotřeby hovězího masa ve Vietnamu, která se pohybuje okolo 500 000 tun. Hovězí maso je navíc segmentem s velkým růstovým potenciálem v příštích dvou letech.

Do budoucna plánuje duo japonské investiční skupiny a Vinamilku expanzi do sektorů vepřového a drůbežího masa a chce se stát největším integrovaným masným podnikem v zemi.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Vinamilk je největší mlékárenskou společností ve Vietnamu a za jejím úspěchem stojí mj. i tarifní podmínky šité na míru. Mnohaleté vysoké importní clo na mléčné produkty a zároveň nulové clo na import sušeného mléka ve velkém balení, ze kterého Vinamilk vyráběl většinu svých produktů, vytvořilo ideální podmínky pro vysoké zisky i expanzi firmy.

Po rekordních tržbách 13,5 mld. Kč v roce 2020, ale firmě zisky postupně klesají. Roste domácí konkurence a díky dohodám o volném obchodu se postupně snižují i tarifní bariéry. Hrubá zisková marže společnosti Vinamilk v posledních třech letech klesla ze 49 % na 42,5 %. To je ale stále více než např. u Plzeňského Prazdroje, kde se uvádí hrubá zisková marže kolem 40 %.

Vietcombank Securities v nedávné zprávě uvedla, že Vinamilk nemá v příštích 2–3 letech velký potenciál růstu. Mlékárenský gigant si přesto klade ambiciózní cíl dosáhnout v roce 2026 zisku 16 mld. Kč, což je o 33 % více než v roce 2022.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme