Říjnové volby jsou příležitostí pro politické strany přijít s novými myšlenkami či recepty na zlepšení podmínek pro podnikání a zvýšení výkonnosti tuzemské ekonomiky, které zemi rychleji přiblíží k ekonomicky úspěšným a bohatším západním zemím, myslí si zástupci podnikatelů.
Některé i dobře míněné změny, například ve prospěch životního prostředí, ale v důsledku lidem s jistotou zdraží nové byty a energie, upozorňuje Hospodářská komora, která politickým stranám doporučuje, aby své povolební plány přehodnotily.
ČR patří k zemím, kde zaměstnavatelé ze mzdy zaměstnance platí ve srovnání s jinými zeměmi jedny z nejvyšších odvodů na světě. Hospodářská komora proto doporučuje, aby se zaměstnavatelům sociální pojistné snížilo na úroveň, kterou mají zaměstnavatelé v EU a zemích OECD.
Politici prý nepřikládají velkou důležitost ani nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, kvůli kterému firmy musí odmítat zakázky a který brzdí jejich rozvoj i rozvoj hospodářství jako celku. Nedostatek zaměstnanců v podnicích má přitom vážný dopad i na příjmy do státní kasy.
Kvůli nedostatku pracovních sil státní kasa letos tratí miliardy korun ročně, které by mohl vybrat na odvodech zaměstnanců a zaměstnavatelů, dani ze mzdy a nepřímých daních, jako je např. DPH, pokud by volná pracovní místa byla plně obsazena. Přičte-li se také spotřeba zaměstnanců i to, že díky nim by firmy mohly přijímat více zakázek, česká ekonomika by rostla mnohem rychleji.
Nedostatečně se politici věnují také plánům na snížení administrativní zátěže podnikatelů, příkladem je zvýšení limitu pro plátcovství DPH, které ČR neupravila od vstupu do EU, nebo rozšíření zatím nepříliš populární paušální daně, která má potenciál snížit administrativní náročnost pro drobného podnikatele i finanční úřady.
Komorový barometr – největší překážky rozvoje podnikání v roce 2022 podle živnostníků a firem
Hospodářská komora upozorňuje, že místo zlepšení podnikatelského prostředí politické strany ve svých programech uvádějí například záměr, aby daňoví poplatníci začali hradit bezplatné kurzy platového vyjednávání, zvažují třeba zavedení poplatku za energetické využití komunálního odpadu nebo dřívější odklon od spalování uhlí, aniž by za odstavené elektrárny nabídly realizovatelnou náhradu, aby se lidem a firmám skokově nezdražila elektřina a teplo.
„Nechceme jakkoli zasahovat do předvolebního boje politických stran, nicméně pokud budou plány realizovány podle zveřejněných volebních programů, země promarní potenciál a do dalších voleb bude přešlapovat na místě, aniž by se výrazněji posunula k vyspělým zemím na západ od českých hranic. V některých volebních programech, zejména ČSSD, KSČM a SPD, dokonce přežívá až křečovitá nenávist vůči těm, kteří jsou pracovitější, ochotní podstupovat rizika a vzít na sebe odpovědnost za jiné, k živnostníkům, zaměstnavatelům a podnikatelům vůbec, v jiných jsou problémy ekonomiky sice řešeny, ale nedostatečně,“ podotkl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora proto apeluje, aby strany své povolební plány přehodnotily. „Nechceme jen kritizovat, ale sami přispět svými podněty z členské základny. Proto příští týden představíme náměty reagující na dlouhodobě neřešené problémy podnikatelského prostředí. O týden později je projednáme s reprezentanty klíčových politických stran na předvolební debatě v pražském Florentinu,“ upřesnil Dlouhý.
Příklady plánů z volebních programů
- Zkrácení pracovní doby na 35 hodin týdně
- Zavedení povinných 5 týdnů dovolené
- Zavedení náhradního volna za státní svátky. Pokud vyjde den státního svátku na víkend, pracovní volno zaměstnancům připadne na nejbližší pracovní den. Zaměstnancům, kteří budou i přesto pracovat, bude náležet stoprocentní příplatek
- Dřívější odchod do důchodu v náročných profesích, za každých 10 odpracovaných let o jeden rok
- Zvýšení minimální mzdy alespoň na 20 000 Kč
- Zákaz zaměstnávat cizince
- Bezplatné kurzy platového vyjednávání na úřadech práce
- Zákaz sjednávat doložky o platové mlčenlivosti
- Zavedení nové daně pro obchodní řetězce
- Zvýšení zdanění komerčních nemovitostí
- Zavedení digitální daně
- Zavedení bankovní daně
- Zavedení daně na vybrané výrobky ze základních surovin, která dopadne na výrobce
- Zavedení poplatku za energetické využití komunálního odpadu
- Zavedení pokut za dlouhodobě neobsazené byty
- Vyvlastnění nevyužívaných budov
- Odklon od uhlí již v roce 2033
Pro nové stavby a rekonstrukce se stanoví povinné prvky modro-zelené infrastruktury nebo jejich podíl, např. zelené střechy, zasakovací nádrže, vodní plochy či vertikální zeleň