Strojírenský veletrh v Brně ukázal chytrou techniku i její virtuální dvojčata

Mezinárodní strojírenský veletrh přitáhl nejen firmy z EU, ale i z exotičtějších zemí. Početné výpravy tak letos dorazily i z Uzbekistánu nebo Kolumbie. Na výstavě byli k vidění třeba roboti do restaurace i lakýrny nebo pila, která sama hlídá prsty řemeslníků.

Je to vlastně paradox. Letošní už 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV) přiměl v druhém říjnovém týdnu mnoho podnikatelů, vědců i studentů, aby na moment opustili online prostor a přišli se setkat osobně. Přitom k hlavním tématům výstavy patřil naopak stále výraznější převod byznysu nebo řízení výroby do virtuálního prostředí.

V oficiální expozici Tchaj-wanu se představilo 18 firem včetně významného výrobce PET vyfukovacích strojů Chumpower Machinery Corporation nebo producenta brusných kotoučů Kinik Company.

Možnost potkat se tváří v tvář nebo vzít si nové výrobky fyzicky do ruky využilo letos asi 60 tisíc návštěvníků, což bylo o 15 procent víc než loni a skoro dvojnásobně víc než v roce 2021. Vystavovalo víc než 1300 firem. Z toho polovina přijela ze zahraničí, celkem ze 43 zemí světa.

„Mám velkou radost, že se situace ve výstavnictví zlepšuje, což vidíme na vývoji posledních dvou ročníků MSV. Firmy i odborná veřejnost mají o veletrh stále větší zájem, protože vědí moc dobře, že osobní kontakt nic nenahradí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

V digitální továrně uvítal robot návštěvníky pivem

K hlavním tématům patřila digitalizace či umělá inteligence, ale také udržitelnost a ekologie. Návštěvník musel po příchodu na brněnské Výstaviště řešit příjemné dilema, na co z nepřeberné nabídky exponátů v deseti pavilonech i na otevřených prostorách zaměřit pozornost. K prvním cílům obvykle patřila expozice nazvaná Digitální továrna 2.0. Hosty tam vítal robot nabídkou piva, který nápoj sám s dokonalou přesností čepoval do půllitrů.

Systém přitom průběžně vyhodnocuje spotřebu energie. „Databázová aplikace umožňuje zobrazování aktuálních hodnot a historických průběhů energetické spotřeby provozu. V případě chyby informuje obsluhu,“ uvádí Národní centrum Průmyslu 4.0., které se na expozici podílelo.

Návštěvníky už tradičně bavili také roboti značky Kuka – třeba šikovnou manipulací s dětskou stavebnicí.

Návštěvník také mohl vstoupit do virtuální výrobní haly. Třeba firma Ayes k tomu nabídla chytré 3D brýle pro zobrazení rozšířené reality, které vedle speciálních funkcí upoutaly i příjemným ergonomickým designem.

Chytré brýle Ayes si zájemci vyzkoušeli na vlastní oči.

Jak přenést dvojče fyzického objektu do virtuálního prostředí, to zase efektně demonstrovala společnost 3Dees. U jejího stánku stálo malé sportovní letadlo, které sloužilo jako modelový příklad. Pracovník firmy letoun se speciálním 3D skenerem T-scan Hawk snímal a diváci mohli pozorovat, jak se na obrazovce v reálném čase rychle vykresluje virtuální dvojče stroje.

Ruční skener pomohl během chvíle vygenerovat letadlu dvojče na vedlejší obrazovce.

Medaili dostalo superlehké letadlo, které ztěžklo

To další letadlo, které patřilo k nejpoutavějším exponátům veletrhu, je inovací samo o sobě. Ultralehký letoun TL-5000 Sparker Sparker od výrobce TL-Ultralight získal díky pozoruhodným vlastnostem Zlatou medaili MSV. Oproti dřívějším podobným letounům dokázali konstruktéři zvýšit vzletovou hmotnost ze 450 až na 600 kilogramů. „Díky tomu vznikl letoun s vysokým stupněm vybavenosti, variability a komfortem cestování na dlouhých tratích. Letoun už je v prodeji, firma dosud prodala kolem deseti kusů zákazníkům z Evropy i USA,“ uvedla brněnská vysoká škola VUT, jejíž Letecký ústav Fakulty strojní se na projektu podílí. Stroj má dolet až 1400 kilometrů a rychlost až 335 kilometrů v hodině. Výroba letounu přitom stojí na šikovné unifikaci dílů – třeba křídlo je navrženo tak, aby bylo možné použít ho i na jiných typech letounů od stejného výrobce.

Oceněný letoun má relativně dlouhý dolet a moderní vybavení.

Mezi dalšími exponáty oceněnými zlatou medailí zaujal třeba výrobek vystavený brněnskou firmou Biko, který je vlastně dokonalým vysavačem, určeným ovšem pro čištění obráběcích a chladicích kapalin. Tento bezobslužný průmyslový vysavač vyráběný britskou značkou Freddy Ecovac skýtá dvoustupňovou filtraci s automatickým provozem a podle odborné poroty vyniká výjimečným uživatelským komfortem.

Dobrovolník zkusil, jak si neuříznout prsty

Hloučky zájemců se často tvořily kolem exponátů, které řeší i běžnější výzvy, s nimiž se při výrobě potýká kdekterá dílna. Zaujala třeba demonstrace formátovací pily od značky Altendorf, která řeší věčný problém – jak ochránit ruce pracovníka, který na „cirkulárce“ opracovává dřevo. Zástupci firmy ve stánku ukázali, že pila sama neustále snímá rizikový prostor kolem rotujícího kotouče dvěma kamerami. V momentě, kdy se ruka pracovníka dostane příliš blízko, kotouč okamžitě automaticky zajede do hloubi stolu, takže by nemělo dojít k poranění. Když po ukázce moderátor vyzval přihlížející, zda si to chtějí sami vyzkoušet, nikomu se nejdříve do testu příliš nechtělo. Když se po chvíli váhání dobrovolník z publika přihlásil, funkčnost systému si ověřil a doslova osahal vlastníma rukama. Firma tvrdí, že systém Hand Guard ruce ochrání se stoprocentní spolehlivostí.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Další zajímavou prezentaci připravila třeba společnost Galatek. V jejím stánku návštěvníci poznali robota, který kopíruje od lakýrnických mistrů správné pohyby při lakování. Stroj se pohyby naučí a sám je pak neúnavně opakuje při sériové výrobě.

Studenti se mohli na veletrhu zúčastnit soutěže v programování CNC obráběcích strojů.

Požár lze zavřít do skříně

Na bezpečnost na pracovišti cílí zajímavé produkty od společnosti Denios. Ta představila mimo jiné skříň, která má zabránit požáru při nabíjení lithiových baterií. Výrobce připomíná, že mnoho firem baterie nabíjí i tehdy, když ve skladu zrovna nikdo není. „Naše novinka v sobě dokáže udržet oheň způsobený vzplanutím baterie až hodinu a půl. Zároveň vyšle signál, takže pracovníci vědí, že je něco v nepořádku, a mají dost času kontaktovat hasiče,“ vysvětluje vedoucí obchodního oddělení Deniosu Radek Zajíc.

Návštěvníky převážel mezi pavilony autonomní autobus Aurrigo, který se pohybuje bez řidiče, ale dokáže se vyhýbat překážkám i chodcům.

Před ohněm má ochránit i protipožární sklad WFP. „Je určený ke skladování hořlavých kapalin a má také devadesátiminutovou protipožární odolnost,“ uvedl Zajíc s tím, že to splňuje zákonné parametry samostatného požárního úseku. „Pro firmy je to výhodné, protože mohou sklad umístit přímo do výroby a nemusí řešit uložení látek mimo budovu, na což v dnešních logistických parcích mnohdy ani není prostor. Firmy navíc často potřebují, aby byl materiál přímo u strojů a u lakovny,“ dodal.

Ukrajina pozvala české firmy k obnově po válce

Inovativními výrobky se pochlubily také firmy ze vzdálenějších trhů. Oficiální expozice, zaštítěné svou vládou nebo proexportní institucí, otevřely mimo jiné Uzbekistán, Tchaj-wan, Indie nebo Čína. Velké obchodní delegace přicestovaly i z Kolumbie, USA či Ukrajiny.

Uzbekistán připravil svou oficiální expozici a do ČR vyslal v době veletrhu delegaci, v níž byli zástupci 70 firem.

Na veletrhu se zároveň mohli čeští exportéři poradit, jak na vzdálené trhy proniknout. Agentura CzechTrade připravila tradiční akci MeetingPoint, na níž se podnikatelé setkali při osobní konzultaci se řediteli zahraničních kanceláří agentury. „Nabízíme 405 konzultačních slotů, na něž se přihlásilo přes stovku firem. Největší zájem je o Německo, silně rezonuje také Ukrajina, velmi rychle se zaplnily konzultace pro Španělsko a Francii, ale i vzdálenější destinace, jako je Skandinávie nebo Chile,“ uvedl při akci Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Kapacitu konzultací na MeetingPointu využili exportéři na maximum.

Vedle těchto konzultací byli zástupci CzechTrade k dispozici také na platformě Contact Ukraine. Právě zapojení českých firem do obnovy válkou poničené země a investic do jejích regionů patřilo ke speciálním tématům letošního veletrhu. Příležitosti pro investory a dodavatele přijeli představit zástupci šesti regionů – Kyjeva, Lvovu, Rovna, Dněpropetrovsku, Ivano-Frankivsku a Ternopilu.

Zlaté medaile MSV 2023  
Kategorie Vítěz
Inovace vzniklá ve spolupráci firem s výzkumnými organizacemi letadlo TL-5000 Sparker, které dosahuje špičkových parametrů. Prototyp vznikl ve spolupráci vysoké školy VUT v Brně s výrobcem TL-Ultralight.
Inovace výrobního stroje průmyslový bezobslužný vysavač Freddy Ecovac s dvoustupňovou filtrací s automatickým provozem; výrobcem je společnost Freddy Products z Velká Británie, vystavovatelem firma Biko
Inovace ve zpracovatelské technologii GW Kompakt 10-30-50-100 1F, plně automatizovaná kompaktní úpravna vody reverzní osmózou; výrobcem je společnost Goldman water
Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. Sanezoo Unity, kamerový systém pro inteligentní vizuální kontrolu; výrobcem je společnost Sanezoo Europe
Inovační komponenty ve strojírenství Micro Screw, miniaturní kuličkový šroub s využitím v leteckém či dopravní průmyslu, zdravotnictví či přesných elektronových mikroskopech; výrobcem je společnost KSK Precise Motion
Inovace v transportu a logistice Super Piezo Inkjet, technologie potisku s vysokou rychlostí; výrobcem je švýcarská společnost Markem-Imaje, vystavovatelem firma Ondrášek ink-jet system
Zvláštní cena komise prototyp řídicí jednotky pro kompenzaci teplotních deformací stroje pomocí algoritmů umělé inteligence; uděleno firmě Tajmac-ZPS, VUT v Brně a Intemac Solution
Medaile Za celoživotní dílo František Hezoučký za zásluhy v oblasti jaderné energetiky
(tos)

Doporučujeme