Studenti libereckého gymnázia na stupních vítězů celonárodního Hackathonu

Nejvyšší kontrolní úřad v Praze (NKÚ) již popáté uspořádal úspěšnou studentskou soutěž Hackathon. Jedná se o programátorský maraton, při kterém týmy studentů středních a vysokých škol za pomoci mentorů vytvořily a otestovaly vlastní nápady.

V celostátním kole se sešlo 50 studentů ve 13 týmech z celkem pěti krajů ČR. Tým studentů libereckého gymnázia Doctrina dokázal vybojovat skvělé druhé místo.

Druhé místo v kategorii rozvíjení původního projektu získal liberecký dvoučlenný tým s názvem „Tým se nedostavil“ z gymnázia Doctrina za vytvoření aplikace „Turistník“ | Liberecký kraj

To, že si studenti opravdu nepřišli jen 24 hodin „hrát“, ale že jejich výstupy a řešení mají opravdový přínos, zaznělo hned na samotném úvodu setkání. „Je pro nás důležité, že s vámi můžeme spolupracovat. Zkušenosti z minulých ročníků byly skvělé. Naši kolegové zabývající se analýzou dat některé zde vzniklé projekty využívají k tomu, abychom zlepšovali naši práci, abychom lépe dohlíželi na hospodaření se státními prostředky,“ řekl v úvodu setkání prezident NKÚ Miloslav Kala.

Samotné zadání bylo tradiční – během 24 hodin vytvořit na základě otevřených dat novou aplikaci nebo vizualizaci určenou k širokému využití. Studenti mohli buď pokračovat v započatých projektech z krajských kol, nebo začít úplně nový projekt z nabídnutých datových sad z Národního katalogu otevřených dat. Mohli případně sáhnout i po datových sadách institucí, které je přímo na začátku Hackathonu nabídly a představily.

Pak už jen vybrat téma, rychlá konzultace s odborným mentorem a soustředěná mnohahodinová práce s příležitostnou pauzou na svačinu nebo tradiční večerní pizzu, takový byl plán. Přespat v NKÚ je také sám o sobě zážitek, kterým se nemůže chlubit každý – pokud tedy jdete během Hackathonu vůbec spát. Po 24 hodinách od startu studenti odprezentovali své projekty odborné porotě a už mohli jen čekat na verdikt.

Úspěch „hackerů státu“ z Liberce

Druhé místo v kategorii rozvíjení původního projektu získal liberecký dvoučlenný tým s názvem „Tým se nedostavil“ z gymnázia Doctrina za vytvoření aplikace „Turistník“. Týmové duo Tomáš Kiryk a Kryštof Hron působilo od začátku akce sehraným a odhodlaným dojmem. Jednoznačnou aspiraci na stupně vítězů, se kterou na celostátní klání přijeli, se jim podařilo proměnit v realitu.

Ohlédnutí za prvním rokem třetího dějství projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje

Aplikace „Turistník“ integruje historické, kulturní a přírodní cíle a památky a nabízí je uživateli ve třech různých módech – Plánovač, Návrhář a Orienťák. Všechny módy umožňují výběr kraje a kategorie památek. Mód Plánovač ve zvoleném čase a obtížnosti poradí s ideálním pořadím cílů na co nejkratší trasou.

Mód Návrhář zase po výběru délky trasy sám navrhne a zobrazí na mapě cíl, ke kterému uživatele směruje, a po načtení QA kódu na místě doporučí další místa v okolí v rámci zvolené vzdálenosti. Mód Orienťák je podobný Plánovači, ale jeho prioritou není nejkratší trasa, ale co nejkratší čas, ve kterém uživatel zdolá zvolenou trasu s cíli, včetně načtení všech jejich QR kódů.

„Zvažujeme možnost další spolupráce se studenty na rozvoji aplikace tak, aby byla přínosem pro návštěvníky našeho regionu a současně bychom rádi pomohli k rozvoji mladých vývojářů,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Studenti měli příležitost otestovat sami sebe a své schopnosti při intenzivní práci pod tlakem nejen času, ale i konkurence napříč republikou | Liberecký kraj

Druhý tým, který na soutěž přijel z Libereckého kraje, se jménem NorthernWind ve složení Lukáš Moravec, David Vobruba a Jakub Talman ze Střední Průmyslové školy v České Lípě skončil sice pod stupni vítězů, ale jeho aplikace jménem ISSE (Integrovaný systém pro sdílenou energetiku) si také zaslouží pozornost.

Jde o integrovaný systém pro správu a analýzu energetických společenství, jehož hlavním úkolem je udržování přehledu nad přenosy energie mezi jednotlivými subjekty v rámci daného společenství a zaznamenávání nejen výkonové, ale také finanční složky daných přenosů.

Dobrý nápad nad zlato

Studenti měli díky pátému ročníku Hackathonu opět příležitost otestovat sami sebe a své schopnosti při intenzivní práci pod tlakem nejen času, ale i konkurence napříč republikou. Tím byl další z hlavních cílů akce splněn, a to v případě všech 50 účastnících se studentů, kteří odjížděli z akce s cennými zkušenostmi s řešením reálných výzev z praxe, doplňující jejich cestu vzdělávacím systémem o nové zkušenosti, které se jim jistě budou v budoucnosti hodit.

„Jsem nesmírně rád, že se našim studentům podařilo s národním Hackathonem tak dobře popasovat, z celého srdce jim gratuluji a věřím, že jsou inspirací i pro ostatní studenty v Libereckém kraji, kteří se mohou už v dubnu zúčastnit letošního ročníku krajské soutěže Ideathon, kde budou opět hledat řešení pro konkrétní výzvy z našeho regionu,“ dodal Jiří Ulvr.

Redakčně upravená tisková zpráva Libereckého kraje

• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme