Studentská firma roku upozorňuje na nebezpečí v nočních klubech

Nebojte se napít! To je motto vítěze soutěže JA Studentská firma roku, která poukázala na problém s nechtěnou intoxikací nápojů v barech a nočních klubech a uvedla na trh netradiční ochranné víčko na skleničky.

Vítězové z OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové nyní představí svoji firmu Cap-it na evropské přehlídce studentských firem 11. až 14. července v Istanbulu.

Cap-it. JA Studentská firma roku

Letos vzniklo téměř 300 středoškolských firem

Národní finále soutěže se konalo 11. května v Americkém centru v Praze. O titul bojovalo 10 středoškolských týmů, kteří letos v rámci výukového programu JA Studentská firma založili vlastní podnikání. Ve školním roce 2022/2023 takto vzniklo na středních školách po celé republice rekordních 288 studentských firem.

Absolutní vítězové z Cap-it přesvědčili porotu originálním nápadem – na trh uvedli módní gumičku do vlasů, která se v případě potřeby dokáže rychle přeměnit v ochranné „víčko“ skleničky.

„Přemýšleli jsme o produktu, který by pomohl mnoha lidem. Na rozšířený problém v klubech, kde hází neznámí lidé drogy do drinků, nás přivedla i osobní zkušenost kamarádky a vnímáme ho jako velmi závažný. Průzkum mezi vrstevníky nám ukázal, že se s tím setkala třetina dotázaných. Proto jsme našli řešení v podobě scrunchie gumičky, která v sobě ukrývá ochranný povlak na hrdlo skleničky. Díky němu z ní pak můžete pít bez obav z nechtěné intoxikace. Gumičky šijeme ručně z odřezků látek a do budoucna chceme výrobu posouvat na vyšší úroveň. Naším cílem je lidi informovat o této problematice, popřípadě nabídnout prevenci, aby k tomu docházelo co nejméně,“ uvedl za firmu Cap-it její studentský ředitel Albert Lepin.

TOP desítka JA Studentských firem letoška – zájem zákazníků byl enormní

Druhou pozici v soutěži JA Studentská firma roku 2022/2023 obsadili studenti z OA, VOŠ a JŠ, Uherské Hradiště s firmou Tož co fčil? a společenskou hrou „Tradice z krabice“ zaměřenou na slovácké tradice. Na třetím místě skončil tým Šišigami z Matičního gymnázia Ostrava, který vyrábí a prodává dřevěné hračky pro rozvoj jemné motoriky.

Největšími motivátory bývají učitelé

„Všech 10 finalistů odvedlo téměř profesionální práci, je skvělé sledovat, jak se úroveň studentských prezentací každý rok zvyšuje, jaký potenciál v sobě mladí lidé mají a dokáží ho ve spolupráci s lidmi z praxe naplňovat. Díky patří dobrovolným mentorům z firem, ale také pedagogům, kteří mají zájem učit studenty nekonvenčním způsobem, prošli našimi školeními a studenty v praktickém programu celý školní rok provázejí. To oni bývají jejich největším motivátorem,“ poukázal Martin Smrž, ředitel vzdělávací organizace Junior Achievement Czech, která soutěžní program realizuje od roku 1992.

Učitel vítězného týmu z hradecké obchodní akademie Zdeněk Pospíšil není v programu JA Studentská firma žádným nováčkem. S úspěchem ho ve výuce aplikuje přes 20 let. Loni skončili jeho studenti na třetím místě a on sám se před dvěma lety umístil na mezinárodní přehlídce JA studentských firem v TOP 10 nejlepších učitelů Evropy.

„Měl jsem štěstí, že hned na první škole, na které jsem začal pracovat, byl předmět studentská společnost, který mě velmi zaujal. Když jsem pak dvakrát přecházel na jinou školu, vždy jsem si tento oblíbený předmět přivedl s sebou. Studenti si díky němu ujasní, zda chtějí po škole spíš podnikat nebo být zaměstnancem, naučí se prezentovat sami sebe, komunikovat mezi sebou, nést zodpovědnost za svá rozhodnutí a pracovat v týmu,“ popsal sedmačtyřicetiletý Zdeněk Pospíšil.

Národní finále JA Studentská firma roku probíhalo kompletně v anglickém jazyce a umění prezentovat svůj byznys porotě bylo významným hodnoticím kritériem. Vítězný tým Cap-it bude totiž reprezentovat Česko v 34. evropském finále soutěže Gen-E 2023 11. až 14. července v tureckém Istanbulu.

Výsledky národního finále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2022/2023:

1. místo: studentská firma Cap-it z OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové, pod vedením učitele Zdeňka Pospíšila

2. místo: studentská firma Tož co fčil? z OA, VOŠ a JŠ Uherské Hradiště, pod vedením učitelky Lenky Malinové

3. místo: studentská firma ŠIŠIGAMI z Matičního gymnázia Ostrava, pod vedením učitelky Jany Moricové

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme