Cenu čalounického řemesla získala studentka Designu nábytku Gabriela Sázavská za Hovorové křeslo – Arctri. Odborná porota ocenila nejen výjimečnou úroveň čalounické práce, ale i design skloubený s estetikou, funkčností a dlouhou životností.
„Návrh křesla spojuje originální minimalistickou konstrukci z ohýbané balotinované nerezové oceli a ergonomické sedací plochy. Geometrické linie trojúhelníkových prvků v kombinaci s oblouky zajišťují stabilitu, komfort a nadčasovou eleganci určenou do interiéru. Design je výjimečný díky dokonalé rovnováze mezi estetikou, funkčností a dlouhou životností. Je charakterizován jednoduchými čistými geometrickými tvary, prostorovou lehkostí, funkcionalitou a kvalitními materiály,“ okomentoval vítězné křeslo Jaroslav Svoboda, vedoucí práce.
Každá ze zúčastněných škol měla možnost vystavit tři vybrané exponáty. Této možnosti využila i Mendelova univerzita.
- Vilém Zuzaník / Lavice – L24
Díky středovému lubu a nohám zapuštěným do sedací desky vyniká lavice stabilitou a zároveň tvoří esteticky zajímavý prvek. Tato zdánlivě jednoduchá dubová lavice se tak mění v harmonický celek, který díky minimalistickým liniím snadno zapadne do různorodých interiérů.
- Vilém Špicar / Multifunkční sedací prvek „h m o“
Multifunkční interiérový lamelový sedací prvek nabízející tři odlišné polohy s různou ergonomií sezení.
- Gabriela Sázavská / Hovorové křeslo – Arctri – Cena čalounického řemesla
Geometrické linie trojúhelníkových prvků v kombinaci s oblouky zajišťují stabilitu, komfort a nadčasovou eleganci určenou do interiéru. Design je výjimečný díky dokonalé rovnováze mezi estetikou, funkčností a dlouhou životností.
„Prezentace studentských prací na výstavách a soutěžích poskytuje mladým lidem cennou příležitost k vzájemnému srovnání s ostatními studenty z jiných škol. Díky tomu mohou nahlédnout i do odlišných přístupů výuky a získat důležitou zpětnou vazbu směrem k vlastní tvorbě. Odborná porota posuzuje kvalitu vystavených prací z různých hledisek, včetně inovativnosti, ergonomie, aplikace nových materiálů a technologií, a samozřejmě estetického dojmu. Vzhled výrobku je totiž často prvním faktorem, který ovlivňuje rozhodování o koupi. Současně tato akce umožňuje studentům představit své výrobky i laické veřejnosti. Pozitivní reakce veřejnosti jsou pro studenty tou hlavní a nejlepší odměnou. Získaná ocenění pak představují takový příjemný bonus navíc,“ zhodnotil význam studentských soutěží Svoboda.
Organizační zajištění výstavy Studentský design 2025 sekce student za Mendelovu univerzitu: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., Ing. Petra Krupičková, Ing. Tomáš Mikulec.
Soutěž Studentský design 2025 je pokračováním studentské soutěže Grand Prix Mobitex v rámci veletrhu nábytku a interiérového designu.