Superpočítač Karolina ve světové špičce energeticky nejúčinnějších superpočítačů

Dne 17. listopadu proběhlo v americkém St. Louis již 58. vyhlášení žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500. Nejvýkonnější český superpočítač Karolina obsadil 8. místo celosvětově a 3. místo v Evropě.

Žebříček TOP500 zahrnující nejvýkonnější superpočítače světa je vyhlašován dvakrát ročně v rámci mezinárodních superpočítačových konferencí. Jeho součástí je i vyhlášení žebříčku Green500, který hodnotí superpočítače z hlediska jejich energetické účinnosti.

Superpočítač Karolina | VŠB-TUO

Nejvýkonnější český superpočítač Karolina, který je umístěn v IT4Innovations národním superpočítačovém centru VŠB – Technické univerzity Ostrava a jeho energetická efektivita přinesly v Green500 skvělé umístění již v červnu, kdy se Karolina dostala na 8. místo v Evropě. Od té doby byla provedena další dynamická ladění parametrů Karoliny, například ladění frekvencí procesorů při běhu paralelních superpočítačových aplikací.

To vše vyneslo v americkém St. Louis Karolině 8. místo celosvětově v žebříčku Green500 a 3. místo v Evropě v oblasti energeticky nejúčinnějších superpočítačů světa.

„Umístění Karoliny mě nesmírně těší. Od června jsme provedli řadu cílených kroků ke zefektivnění energetické účinnosti Karoliny, což se odrazilo na umístění v Green500. Spotřebu elektrické energie dnes bedlivě sledujeme u všeho – ať jde o domácí spotřebiče či stroje a zařízení ve výrobních podnicích. Nejinak je tomu i u superpočítačů, jejichž energetická spotřeba dosahuje vzhledem k jejich výkonu velmi vysokých čísel a je proto naší prioritou energetickou účinnost neustále zlepšovat,“ sdělil Vít Vondrák, ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations.

VŠB – Technická univerzita Ostrava

„Příští generace superpočítačů bude muset využívat energeticky účinná řešení a přispívat k plnění environmentálních cílů a zároveň poskytovat superpočítačové schopnosti světové úrovně,“ řekl Anders Jensen, výkonný ředitel celoevropského společného podniku EuroHPC, který se na pořízení Karoliny podílí.

A dodává: „Karolina a všechny EuroHPC superpočítače budou navíc v příštích letech přístupné evropským výzkumným pracovníkům, malým a středním podnikům a organizacím, které se zabývají řešením klíčových otázek životního prostředí a klimatu. Zelené a udržitelné technologie jsou pro nás prioritou v rámci cíle Evropské zelené dohody, aby Evropa byla do roku 2050 klimaticky neutrální.“

Více k žebříčku Green500 na webu TOP500.

Redakčně upravená tisková zprávy VŠB-TUO.

Doporučujeme