Svaz průmyslu odmítl koncesionářské poplatky pro firmy podle počtu zaměstnanců

V posledních letech řeší Svaz průmyslu s ministerstvem kultury i Českou televizí zrušení koncesionářských poplatků za televizní obrazovky, které firmám slouží výhradně k průmyslovým účelům a nepřijímají televizní signál.

Podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích se aktuálně platí poplatek za zařízení, které je technicky způsobilé k reprodukci televizního vysílání i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Ilustrační fotografie

Vzhledem k tomu, že firmy s přechodem na Průmysl 4.0 osazují každou výrobní linku či stroj obrazovkou k zobrazování výsledků výkonnosti, ke kontrole kvality výrobků nebo k řízení celých výrobních linek, je takových zařízení ve firmě i několik desítek. Zproštění poplatků za ně by snížilo náklady a administrativní zátěž pro firmy a podpořilo digitální transformaci českého průmyslu.

Návrh novely Zákona č. 348/2005 Sb., který ministerstvo kultury představilo v září 2023, zohledňuje v paragrafu 2 Svazem průmyslu a dopravy ČR požadovanou výjimku pro televizní obrazovky, které jsou užívány výlučně ve výrobě a výhradně pro účely zobrazování informací o výrobních procesech. Lze tedy předpokládat, že ministerstvo uznává, že je nelogické, aby firmy platily koncesionářské poplatky za zařízení, která televizní ani rozhlasový signál nepřijímají, byť jsou toho schopna. Nicméně nově zavádí paušál pro firmy podle počtu zaměstnanců, tudíž je tato výjimka prakticky irelevantní a ministerstvo tuto logiku v navrhovaném paragrafu 5 popírá.

Ministerstvo kultury navrhuje pro právnické osoby a podnikatele poplatky z počtu rozhlasových a televizních přijímačů, který odpovídá počtu jeho zaměstnanců, a to při počtu:

  • 6 až 19 zaměstnanců trojnásobek výše rozhlasového a televizního poplatku,
  • 20 až 49 zaměstnanců sedminásobek výše poplatků,
  • 50 až 249 zaměstnanců dvacetinásobek výše poplatků,
  • 250 až 999 zaměstnanců čtyřiceti pětinásobek výše poplatků,
  • více než 1000 zaměstnanců stonásobek výše poplatků.

Poplatky za telefony a notebooky

Vzhledem k tomu, že návrh rozšiřuje okruh zařízení, za které by se poplatky měly platit, i na zařízení jako jsou mobilní telefony, tablety či notebooky, budou koncesionářské poplatky hradit prakticky všechny fyzické osoby v ČR, tedy z drtivé většiny zaměstnanci. Firmy by pak odváděly poplatek za stejné osoby ještě jednou. Zaměstnanci ve firmách televizní ani rozhlasové vysílání nesledují a neposlouchají, a to i když mají zařízení, která by jim to teoreticky umožňovala. Velmi často firmy přístupy k vysílání blokují z důvodu interních předpisů v oblasti bezpečnosti práce, bezpečnosti interních systémů atd.

Ilustrační fotografie

Svaz průmyslu tak jasně odmítl, aby firmy platily za služby, které jsou z jejich strany nevyžádané, nevyužívají je, a které již jednou zaplatily fyzické osoby. Požaduje zachování výjimky pro televizní obrazovky, které firmy využívají výlučně ve výrobních procesech a výhradně pro účely zobrazování informací souvisejících s těmito procesy. Požaduje také, aby ministerstvo upustilo od nově navrženého schématu plateb podle počtu zaměstnanců.

V případě, že by byl návrh přijat v navrhovaném znění, znamenalo by to pro mnoho firem výrazné navýšení stávajících plateb. Tomu bude Svaz průmyslu i nadále bránit. Své členy bude Svaz o dalším průběhu informovat.

Převzato ze speciální přílohy časopisu Svazu průmyslu a dopravy České republiky Spektrum (3/2023). Autor: Ondřej Ferdus, ředitel Útvaru digitální ekonomiky a technologií

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika

Doporučujeme