Světlem proti kriminalitě. Česko podpořilo solární lampy pro Libanon

Pouliční světlo dokáže zlepšit kvalitu života, zvýšit bezpečnost a snížit noční kriminalitu, solární osvětlení se navíc ukazuje jako praktické a udržitelné řešení. Dokazuje to i malý lokální projekt, který Česko letos podpořilo v Libanonu.

V rámci projektu bylo instalováno celkem 160 solárních pouličních svítidel ve vesnicích Al – Yammouneh, Nabha a Al – Mashytiyhe, které se nachází v municipalitě Deir Al Ahmar v údolí Bekaa, přibližně 100 km od Bejrútu. Realizátorem malého lokálního projektu byla Organizace pro sociální a zemědělský rozvoj (Organization for Social and Agricultural Development – OSAD).

Ilustrační fotografie

Solární osvětlení nabízí praktické a udržitelné řešení pro osvětlení života komunit, kde připojení k síti neexistuje nebo je nespolehlivé, a zajišťuje určitou míru energetické nezávislosti. V případě výpadků proudu a nedostatečných dodávek elektrické energie v Libanonu se solární systémy ukazují jako stabilní a odolné řešení.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Jednou z největších výhod solárního osvětlení je jeho ekologický přínos. Lampy čerpají energii ze slunce, což znamená, že neprodukují žádné emise oxidu uhličitého ani jiných škodlivých látek. Ve vesnicích, které se často nacházejí v blízkosti přírody a ekologicky cenných oblastí, je tato výhoda obzvláště cenná, protože přispívá k ochraně životního prostředí a snižování uhlíkové stopy.

Světlo má i ekonomické benefity

Dalším z benefitů solárního osvětlení je jeho jednoduchá instalace, dlouhá životnost a nízké nároky na údržbu. Dobře osvětlené ulice a veřejná prostranství jsou zásadní pro bezpečnost komunity. Solární pouliční osvětlení snižuje riziko nehod, krádeží a jiné trestné činnosti během noci a zlepšuje viditelnost na veřejných prostranstvích, chodnících a silnicích, čímž přispívá k prevenci nehod a kriminality. Pro vesnické komunity je dostupnost kvalitního osvětlení také důležitá pro zajištění bezpečnosti obyvatel a pocitu jistoty.

Ilustrační fotografie

Instalace solárního osvětlení může také přinést ekonomický a sociální přínos místním komunitám. Solární projekty mohou vytvořit pracovní příležitosti pro místní obyvatele, například v oblasti instalace, údržby a opravy. Mohou také přispět k lepší kvalitě života ve vesnicích tím, že zajišťuje přístup k osvětlení i na místech, kde by jinak nebylo možné efektivně zavést elektrické osvětlení z tradičních zdrojů.

Libanon se dlouhodobě potýká s energetickou krizí, jež je výsledkem kombinace politických, ekonomických a infrastrukturních problémů, které se vyvinuly během posledních desetiletí. V reakci na energetickou krizi v posledních letech v Libanonu narůstají snahy o využívání alternativních a obnovitelných zdrojů energie, jako jsou právě solární panely a malé větrné turbíny.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autorka: Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Libanon | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme