Světová konference otevřených dílen FABx se v roce 2024 uskuteční v České republice

Týdenní FABx (fabrication laboratories), tedy světová konference a setkání otevřených dílen pod patronátem bostonské MIT univerzity, se za čtyři roky bude konat v České republice. Tuzemská kandidatura na uspořádání akce, během které jednotlivci z různých zemí světa vyrábějí počítačově navrhované výrobky, projekty a umělecká díla, předčila Panamu, Arménii či v komunitě FabLabů velmi silné Finsko. V roce 2024 se tak do ČR historicky poprvé sjedou kreativní lidé z celého světa, aby s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ukázali, co lze s pomocí moderních technologií a digitalizace navrhnout a vytvořit.

Otevřená dílna. Foto: FAB2024.cz

O tom, kde se FABx v roce 2024 uskuteční, rozhodovala porota i veřejnost. ČR přesvědčila mimo jiné tím, že jí nejde pouze o uspořádání konference, za vším stojí lokální strategie na podporu inovativní výroby a maker movementu v celé zemi. Roli sehrálo i video (níže) a web, které přihlášku doprovázely.

„Fakt, že se k nám sjedou světoví vynálezci, inovátoři a vědci z oblasti moderních technologií, digitální výroby, technologického vzdělávání i uměleckých projektů dokládá, že se s námi v globálním světě počítá, že Česká republika má co nabídnout,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou strategii Silvana Jirotková a dodává: „Otevřené digitální dílny přinášejí originální nápady a řešení, takové projekty jsou základním stavebním kamenem ekonomiky s přidanou hodnotu v souladu s Hospodářskou strategií, kterou chystáme.“

FABx zpravidla znamená na 1 500 zástupců FabLabů z celého světa, kteří si vyměňují zkušenosti, inspirují se, vzájemně se učí a hledají cesty, jak pomoci řešit globální výzvy. Na konferenci se podílejí ministerstva, univerzity, soukromé firmy, samosprávy aj. Otevřené dílny často vedou k tomu, že v krajích návazně vznikají technologická centra a konají se festivaly Maker Faire. „Pořadatelství konference s sebou nese obrovskou příležitost. Pomůže nám rozšířit myšlenku digitálních dílen směrem k širší veřejnosti a hlavně ke školám. Právě ty by měly studenty podporovat v tom, aby se nebáli své nápady realizovat. Otevřené digitální dílny v tomto hrají nezastupitelnou roli,” říká ředitel Jihomoravské inovační agentury (JIC) Petr Chládek.

V ČR otevřené dílny v současné době fungují pouze v Praze a Brně. Zakladatel brněnské FABLab je právě JIC. „Mám radost, že můžeme podporovat Jihomoravské inovační centrum v organizaci této globální akce. Kulturně-kreativní průmysl má v Česku obrovskou tradici a ve spojení s novými a digitálními technologiemi máme na to, abychom se v této oblasti stali vzorem pro ostatní,“ říká koordinátor Inovační strategie České republiky Robin Čumpelík a dodává: „Kulturně-kreativní průmysl chceme ještě víc podporovat, pro rozvoj inovačního prostředí je naprosto klíčový. Máme přitom na co navazovat, JIC postavil vynikající tým a odvádí skvělou práci.“

I když se prestižní FABx u nás uskuteční až v roce 2024, fakticky začíná už teď. Už nyní lze na webu https://fab2024.cz vyjádřit podporu akci a stát se tak součástí čtyřletého rozvojového projektu. Potenciál pro kreativní posunutí hranic mezi výrobky a uměním Česká republika má skutečně velký, za FABx 2024 stojí týmy jako třeba FabLab Brno, Make More, Prusa Lab, ČVUT, Moravia Convention Bureau či jejich kolegové ze západoevropských laboratoří FAB. 

Ústřední mottem FABx2024 bude reMoving boundaries.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme