Svobodné zóny jsou obchodní bránou do Jordánska

Naléhavost přísunu zahraničních investic je v Jordánsku citelná na každém kroku. To nicméně v tuto chvíli investorům, zejména těm nearabským, přístup na svůj trh příliš neulehčuje.

Řada odvětví je zatížená výraznými omezeními pro zahraniční firmy, některá jsou pro ně uzavřena úplně. Na slibovanou změnu investičního zákona se čeká už několik let, nyní na něm pracuje nově ustanovené ministerstvo pro investice a oficiálním termínem pro jeho zveřejnění je polovina letošního roku.

Ilustrační fotografie

Příznivější podmínky pro zahraniční investory nabízí přitom už dlouhodobě zvláštní, převážně průmyslové svobodné zóny s velmi specifickými pravidly. V rámci těchto zón nejsou uplatňovány žádné požadavky na podíl místního kapitálu či ve srovnání s běžnou praxí je mnohem snazší získání pracovních povolení pro zahraniční pracovníky. Zóny jsou zproštěny daňových povinností a lze také do nich bezcelně dovážet.

Pokud podíl lokálních vstupů (surovin, komponentů, práce i třeba nákladů na energii) překročí 40 %, může zboží produkované v rámci zón získat místní původ a s ním i výhody plynoucí z jordánských preferenčních obchodních dohod, která má mj. s většinou arabských zemí v rámci dohody GAFTA, s USA nebo třeba Kanadou. V případě distribuce do samotného Jordánska „mimo zóny“ celní úřad rovněž posoudí místní podíl a na základě toho adekvátně doměří clo.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

V Jordánsku se nachází celkem čtyřicet soukromých svobodných zón, v některých případech jimi jsou samostatné soukromé průmyslové koncerny, například farmaceutická společnost HIKMA. Šest svobodných zón spravuje státem vlastněná společnost The Jordanian Free Zones, která má na starosti i dvě speciální rozvojové zóny. Ty se nacházejí v turisticky atraktivních oblastech u Mrtvého moře a severních přírodních parků v oblasti Ajloun a jsou specificky zaměřeny na služby. I v převážně průmyslových zónách je prostor pro uplatnění souvisejících služeb – zejména logistických či bankovních.

Téměř státem ve státě je pak ASEZA (Aqaba Special Economic Zone Authority), území na pobřeží Rudého moře, které v rámci Jordánska disponuje mimořádnými autonomními pravomocemi i vlastními legislativními pravidly. Je spravována šestičlenným představenstvem komisařů, kteří zodpovídají za správu celého regionu a řeší i jeho regulatorní ustanovení. Hlavní devizou je mezinárodní obchodní přístav Aqaba, další výhodou pak bezprostřední blízkost egyptských, izraelských a saúdskoarabských hranic, navíc do něj vedou i klíčové produktovody z Iráku.

Státní společnost „The Jordanian Free Zones“ chystá několik tendrů na zaměřených na rozvoj a zlepšení infrastruktury své ekonomicky nejvýkonnější svobodné zóny na jordánském předměstí Zarqa (vývoz – včetně re-exportu – z této zóny jen za loňský rok dosáhl hodnoty téměř 7 mld. Kč).

Jedná se např. o tendr v přibližné výši cca 30 mil. Kč na řešení nedostatečného přísunu vody – v plánu je nový vrt a potřebné odsolovací zařízení, dále také o projekt na produkci elektřiny v místě prostřednictvím solární energetiky v očekávané hodnotě cca 13 mil. Kč. Na rozvoj skladovacích prostor se počítá s náklady v hodnotě téměř 22 mil. Kč, ničivým povodním v zimních měsících by měl zabránit projekt na odvod dešťové vody v hodnotě přes 4 mil. Kč.

Ilustrační fotografie

Nejnovější svobodnou zónou, spadající rovněž pod The Jordanian Free Zones, je Queen Alia International Airport Free Zone, která sází na svoji polohu v bezprostřední blízkosti hlavního jordánského letiště. Otevřena byla v roce 2019 a její plánovaný rozvoj výrazně zpozdil nástup pandemie. Nyní obnovuje svoji kampaň na přilákání zahraničních investorů.

Kromě logistických služeb včetně dostatečných skladovacích prostor nabízí možnosti od rozsáhlých území pro průmyslovou výrobu a skladovacích prostor po kanceláře od 25 m2 či bezpečná úložiště pro mimořádně cenné zboží. V rámci zóny jsou dostupné téměř veškeré potřebné státní služby, zóna nabízí přímo službu „one-stop shop”, kde slibuje pomoci svým klientům s veškerými úředními postupy od vyřízení dokladů pro zahájení činnosti po jednotlivé dílčí kroky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autorka: Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Jordánsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme