Systém chlazení řezných nástrojů z výzkumného centra RTI získal v Brně Zlatou medaili

Vysoce přesný systém chlazení ECHO, vyvinutý na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni, byl na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno (MSV) oceněn Zlatou medailí 2022 v kategorii Inovační komponenty ve strojírenství.

Soutěž Zlatá medaile, kterou vyhlásil Svaz průmyslu a dopravy společně s Vysokým učením technickým v Brně, oceňuje ty nejinovativnější a nejzajímavější exponáty MSV. Letos jich bylo v sedmi kategoriích přihlášeno celkem 26.

Ocenění pro systém chlazení z RTI převzal jeden z jeho autorů Luboš Kroft (uprostřed) | ZČU

V kategorii Inovační komponenty ve strojírenství uspěl vysoce přesný systém chlazení pro obráběcí stroje výzkumného centra RTI Fakulty strojní ZČU. Jedná se o specifický systém chlazení, založený na aktuálním trendu precizního přívodu kapaliny do požadovaného místa řezu. Systém přispívá ke zvýšení životnosti nástrojů až o desítky procent a zároveň díky pozvolnému a rovnoměrnému opotřebování břitu nástroje pomáhá zajistit stabilitu celého procesu obrábění.

Systém vysoce přesného chlazení ECHO má svůj základ v standardních obráběcích nástrojích, které jsou vhodně doplněny elementy vyráběnými aditivní výrobou. Díky využití aditivní výroby pouze pro specifické části nástroje se podařilo při vynaložení malých nákladů na úpravu nástroje docílit zvýšení efektivity o 15–40 % a zároveň zvýšení životnosti až o 350 %.

Zlatá medaile 2022 v kategorii Inovační komponenty ve strojírenství patří systému chlazení ECHO z výzkumného centra RTI | ZČU

„Současná řešení přívodu procesní kapaliny stále pracují pouze s úpravou základního tělesa nástroje, popřípadě se jedná o kompletní výrobou pomocí 3D tisku. Naše řešení spojuje výhody 3D tisku s ekonomicky přijatelnou konvenční výrobou a v porovnání se všemi současnými řešeními na trhu je schopné přivést chladicí kapalinu přesně a zároveň s vhodnou orientací přímo do místa řezu, a to z velmi krátké vzdálenosti. Zároveň lze systém zabudovat do takřka všech obráběcích nástrojů s vyměnitelnými břitovými destičkami,“ popisuje systém jeden z jeho z autorů Jindřich Sýkora z výzkumného centra RTI.

„Velkou výhodou systému je chlazení celé využívané řezné hrany, a to u hřbetu ze vzdálenosti přibližně 3krát menší než u konkurenčních nástrojů,“ doplňuje spoluautor systému Luboš Kroft.

Vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo v úterý 4. října na slavnostním zahajovacím večeru MSV za účasti předsedy vlády ČR Petra Fialy, ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka a dalších významných hostů.

Redakčně upravená tisková zpráva ZČU v Plzni

Doporučujeme