Tatra se zapojuje do modernizace polských ozbrojených sil

Kopřivnická Tatra zahájila realizaci smlouvy s polským partnerem Huta Stalowa Wola (HSW) ze skupiny Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) o spolupráci při výrobě kolových pancéřovaných vozidel. Pokud bude projekt úspěšný, mohla by Tatra vstoupit na velmi perspektivní polský trh se zbraněmi a navíc by se otevřely možnosti exportu v rámci EU a do třetích zemí.

Grzegorz Czapski / Shutterstock.com

Polsko  schválilo v minulém roce rozsáhlý 15letý program modernizace ozbrojených sil s celkovými výdaji ve výši 524 miliard zlotých, tj. 133 miliard dolarů. Prioritou bude podpora a posilování domácího zbrojařského průmyslu. Počítá se přitom se spoluprací s evropskými partnery, což vytváří příležitosti také pro české firmy. Příkladem by mohla být právě Tatra z holdingu Czechoslovak Group, která polské armádě již nyní dodává podvozky pro samohybnou houfnici Dana a vojenská nákladní vozidla.

Smlouva mezi Tatra Export a HSW byla podepsána 8. září 2020 při zahájení veletrhu zbraňové techniky MSPO v Kielcích. Jak uvedl šéf polské firmy Bartłomiej Zając, epidemie covidu-19 byla jedním z podnětů k této spolupráci. Ukázalo se, že globální hodnotové řetězce mohou být snadno narušeny, což ohrožuje výrobu i dodávky náhradních dílů ze zahraničí. V případě zbraňových systémů se navíc jedná o otázku národní bezpečnosti. Řešením je proto domácí  produkce se subdodávkami v rámci regionu. 

Výsledkem spolupráce Tatry a HSW má být pancéřované bojové vozidlo postavené na českém podvozku a poháněné českým motorem. HSW a její partneři navrhnou kabinu a dodají vyzbrojení. Velitelská a průzkumná vozidla by mohla být využita v rámci raketových a dělostřeleckých vojsk. Prototyp by měl být představen v září příštího roku na veletrhu v Kielcích.

Tatra a HSW se rovněž podílejí na výběrovém řízení pro dodávku víceúčelových pancéřovaných vozidel pro speciální vojska v rámci projektu Pegaz. Výběrové řízení bylo zahájeno již v květnu 2019 a konsorcium Tatra/HSW se dostalo do užšího finále, ve kterém zůstali čtyři z dvanácti uchazečů. Polským speciálním silám bylo nabídnuto vozidlo Patriot II, které bylo poprvé představeno v Brně na veletrhu IDET 2019. Rozhodnout by se mělo v příštím roce.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek.

• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme