TON – příběh továrny na ohýbaný nábytek se píše i na Tchaj-wanu

TON, tradiční a vyhlášená firma s designovým nábytkem z Česka si získává čím dál větší oblibu u tchajwanských domácností i majitelů kaváren. Oceňují zejména řemeslnou kvalitu a originalitu.

V roce 1861 zahájil majitel Michael Thonet v Bystřici pod Hostýnem provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě. Místo nezvolil náhodou. Obklopeno bylo bukovými lesy, které nabízely nejen dostatek materiálu pro výrobní proces, ale ušetřilo i nemalé výdaje na transport či pracovní sílu.

Ilustrační fotografie

V roce 1912 továrna ročně vyráběla 445 000 kusů, o které se staralo téměř 2 000 zaměstnanců. A rodina Thonetů zase o ně. V Bystřici pod Hostýnem zřídila odborné školy pro zpracování dřeva, mateřské školy, tovární kapelu, podpořila výstavbu železnice, vybudovala dělnické domy nebo třeba i kasino.

Do té doby neobvyklý systém průmyslové organizace práce i možnosti unikátní technologie pomohly ohýbanému nábytku k expanzi do celého světa. Na principy po generace předávané ruční práce a její funkční propojení s nadčasovým designem zde po změně vlastnických struktur plynule navazuje firma TON, která dnes zaměstnává okolo 650 lidí.

„Předtím než začneme vytvářet produkt, sníme o jeho kráse. Ohýbání dřeva je pro nás klíčem k jeho pevnosti. Krásný a pevný produkt se stává nadčasovým a dědí se z generace na generaci, stejně jako naše řemeslo. Proto jej děláme poctivě a přátelsky, ve prospěch lidí i přírody,“ říká současný výkonný šéf Milan Dostalík.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Světově úspěšná a uznávaná firma

Důraz na práci s přírodními materiály, konstrukční a designovou kvalitu výrobků tak zcela naplňuje motto TONu „handcrafted for generations“. Společnost dnes spolupracuje s řadou českých, ale i zahraničních designérů a za své produkty získává nejvyšší ocenění v oblasti designu – Red Dot Design Award, Good Design i lokální Czech Grand Design. Pozornost upoutává i na světových výstavách, a to včetně nejvýznamnějšího nábytkářského veletrhu Salone del Mobile.

Na designových židlích značky TON sedí lidé bez nadsázky po celém světě – od Norska, Francie, Švýcarka, Itálie přes Spojené arabské emiráty a Izrael až po Austrálii a USA. Nenajdeme je však jenom v kavárnách. Jako kancelářský nábytek si je vybraly například Preciosa v Singapuru nebo Vogue v Polsku.

Dnes už i na Tchaj-wanu…

Čisté linie a originální střízlivý styl bez okázalých okras nábytku TON dobyly i asijský trh. Firma již přes padesát let vyváží do Čínské lidové republiky, Japonska i Jižní Koreje. Na tchajwanský trh TON proniká na konci roku 2011, kdy navázala spolupráci s firmou LE PONT. Ta v té době provozovala pouze restaurace zaměřené na pokrmy s využitím husího sádla. Protože se jí velmi líbil tradiční ohýbaný nábytek z Evropy, rozhodla se prozkoumat možnosti, jak tyto produkty dovážet.

Prvotní záměr nakoupit vybavení pro své restaurace se nicméně postupem času změnil v plnohodnotné a výhradní zastoupení TONu na Tchaj-wanu. Trh je to velmi konkurenční, s velkým podílem výrobků z pevninské Číny. TON zde ročně realizuje tržby v hodnotě 50–100 tisíc eur.

Ilustrační fotografie

Mezi nejoblíbenější modely patří bezesporu ty ručně ohýbané, protože řada zdejších lidí oceňuje řemeslnou kvalitu a originalitu. Masivní dřevo se v tomto procesu vkládá do syté páry s teplotou okolo 100 °C, kde setrvává dle svého průměru. Po vyjmutí ji zkušení ohýbači vkládají do forem požadovaného tvaru a zabezpečují pasnicí, která přebírá tlak dřeva. Po vysušení je díky tomuto procesu na první pohled subtilně vypadající tvar nesmírně pevný.

Řemeslníci v TONu jako jediní na světě umí vytvořit ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva, který je poprvé u sedacího nábytku designovým a zároveň funkčním prvkem. Vytváří tak podpěru sedáku i opěradlové části zároveň. Ta je elegantně zasunutá za sedadlo, také vytvořené z masivního dřeva. Židle s tímto rozštěpem z kolekce Split tak propojuje více než 160 let starou technologii se současným designem.

Pokochat se vkusným nábytkem můžete zejména v hlavním městě Tchaj-peji například v prodejně se stylovými taškami a batohy MOSHI, v čajovně a pekárně La vie friande ve francouzském stylu, v Yonshin Tea & Cake Selection Bar a v Café Showroom. Zálibu v jeho stylu našli rovněž v Taichungu  – konkrétně v kavárně REC COFFEE.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku.

• Teritorium: Asie | Tchaj-wan | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nábytkářský průmysl

Doporučujeme