Trendy prodeje automobilů v Rakousku: Škoda Auto letos láme rekordy

Automobilka Škoda Auto od ledna do října meziročně zvýšila počet prodaných vozů v Rakousku o více než 7 %. Daří se především modelu Škoda Octavia, který je zde letos nejprodávanějším osobním autem. Podíl elektromobilů v zemi narůstá jen pozvolna. Nejvíce se propadl prodej dieselů.Škoda je v kategorii osobních automobilů druhou nejoblíbenější značkou a aktuálně zaujímá tržní podíl 8,4 %. V rámci meziroční bilance nově registrovaných automobilů si vede nejlépe z top 10 značek v Rakousku. Přispěl k tomu zejména odbyt modelu Škoda Octavia, který meziročně posílil o 23 %. Nejúspěšnější značkou na místním trhu je dlouhodobě VW s podílem 16 %.

Vyplývá to z dat zveřejněných Rakouským statistickým úřadem (Statistik Austria) o nově registrovaných osobních automobilech v období od ledna do října letošního roku. Meziročně jejich celkový počet klesl o 5 %. Počet vozů s benzínovým motorem, které tvoří u osobních aut více než polovinu nových registrací, se meziročně snížil o 4,6 %. Největší propad zaznamenal prodej dieselů, a to o téměř 12 %.

Zatímco v roce 2015 představovaly automobily s dieslovým motorem 58 % nově registrovaných vozů, dosahují v současnosti podílu 38 %, což je nejnižší hodnota od roku 1993. Ve prospěch dieselů v Rakousku přitom hraje nižší spotřební daň z paliva. Nově registrované diesely tvoří dle informací spolku VCÖ ze 70 % automobily registrované firmami nebo jinými právnickými osobami. Vysoký podíl stále zaujímají u vozů kategorie SUV.

Přírůstky v počtu registrací naopak zaznamenaly elektromobily (+48,5 %). Jejich podíl v rámci nově registrovaných vozů však nedosahuje ani 3 % a meziročně se zvýšil pouze o jedno procento. Při započtení hybridů dosahuje podíl elektromobilů u nově registrovaných automobilů 7,3 %. Většinu Rakušanů zatím od koupě elektromobilu odrazují vyšší ceny, nedostatečná síť dobíjecích stanic a kratší dojezdové vzdálenosti.

Deklarovaný cíl rakouské vlády snížit do r. 2030 emise v dopravě o 30 % a co nejvíce ji elektrifikovat, znamená, že na rakouských silnicích by v r. 2030 mělo jezdit cca 1,9 mil. elektromobilů, což by mělo odpovídat 35 % všech osobních automobilů. Pro takové množství elektromobilů musí být zajištěna dostupnost cca  1,5 mil. stanic. K dosažení tohoto cíle tak bude nutné každý rok  vybudovat 150 tis. dobíjecích stanic.  Na konci září  letošního roku bylo v Rakousku evidováno 3 696 dobíjecích stanic a 533 rychlodobíjecích stanic pro elektromobily. Jejich vyhledávání umožňuje uživatelům nově stránka www.ladestellen.at.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko).

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme