Třetina záruk Covid Plus už byla splacena. Fermat díky nim prodává i v Rumunsku

Při lockdownu nepřestal vyrábět a uzavíral nové smlouvy. Díky tomu výrobce horizontálních obráběcích strojů Fermat instaloval svou vrtačku například také u rumunského výrobce lodních navijáků.

Brněnský producent je jednou z tuzemských firem, které využily záruky Covid Plus exportní pojišťovny EGAP. Přesně tři roky po propuknutí pandemie ukazují statistiky programu příznivá čísla. Třetina ze 102 uzavřených zaručených úvěrů je již splacena.

Ilustrační fotografie

 „Záruky Covid Plus jsme využili v období covidu na dozajištění našich stávajících úvěrových linek u našich financujících partnerů. Pomohly nám přečkat neklidnou dobu získáním financování pro kapitálově náročnou výrobu. Díky tomu jsme mohli vyrobit a dodat stroj například do Rumunska pro společnost Romica TIE Group,“ vysvětluje finanční ředitel Fermat Machinery Tomáš Slavík.

„Věděli jsme, že v Česku je řada výborných strojírenských výrobců. Rozhodl především poměr vysoké kvality a dostupné ceny, ale důležité také bylo, že Fermat byl schopen stroj i v době pandemie včas dodat,“ uvádí k transakci Mike Turner, jednatel rumunské společnosti ROMICA TIE GROUP specializující se na výrobu kustomizovaných lodních navijáků.

Třetina záruk splacena, v problémech dosud jediný úvěr

Od května 2020 až do konce roku 2021 zaručil EGAP garancemi Covid Plus 102 bankovních úvěrů pro velké české exportující firmy. Z toho je nyní 38 půjček splaceno, a to včetně 12 úvěrů, které dlužníci dokonce předsplatili. V selhání tak pojišťovna eviduje k dnešnímu dni jen jeden úvěr.

„Celkově se škodovost záruk Covid Plus pohybuje na velmi dobré úrovni a pojišťovna je na krytí ztrát v této výši dostatečně kapitálově vybavena. Včas zaplacené či dokonce předsplacené úvěry ukazují, že tato z velké části návratná forma pomoci byla dobře zacílena, že firmy díky zárukám získaly potřebné překlenovací financování a dál fungují,“ vysvětluje místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý.

Záchranný program umožňoval velkým českým exportujícím firmám, které se vinou pandemie dostaly do potíží, získat peníze potřebné pro jejich fungování a udržet tak zaměstnanost v době celosvětové ekonomické krize. Covid Plus byl určen pro velké podniky s minimálně 250 zaměstnanci. Většina peněz směřovala na pomoc firmám zabývajícím se strojírenskou výrobou.

Nové záruky EGAP Plus

V prosinci 2022 začal EGAP přijímat žádosti o speciální záruky EGAP Plus. O garance mohou žádat banky jejichž klienti z řad exportně orientovaných firem potřebují získat likviditu ke zmírnění ekonomických dopadů souvisejících s válkou na Ukrajině. Rozpočet záručního programu počítá s krytím úvěrů do celkové výše 6,25 miliardy korun. Žádosti je možné podávat elektronicky přímo na stránkách EGAP.cz.

EGAP pomůže firmám získat přes 6 miliard na zmírnění dopadů války. Spouští záruky EGAP Plus

Garance EGAP Plus jsou určené firmám, které měly za poslední účetní období na svých tržbách minimálně 25 % podíl exportu a více než 100 zaměstnanců. Zaručené úvěry mohou být minimálně 5 milionů korun a maximálně 1,2 miliardy korun, přičemž jsou omezeny 15 % z tržeb žadatele z průměru za poslední 3 roky. Záruka kryje standardně 90 % jistiny úvěru.

Délka záruky je maximálně 6 let. V rámci provozního financování je možné úvěr použít i na vystavení bankovních záruk a akreditivů. Program není určen firmy podnikající v oblastech ubytování, cestovního ruchu a hazardních her. Vystavování záruk skončí na konci roku 2023. Kompletní znění podmínek je uvedeno na stránkách EGAP.cz, včetně kontaktů na specialisty, kteří odpovídají na dotazy bank či exportérů.

• Teritorium: Česká republika | Rumunsko | Zahraničí

Doporučujeme