TRILAB vyvinul levný a masově vyrobitelný štít na ochranu před koronavirem

Česká společnost TRILAB, věnující se primárně 3D tisku, vyvinula a začíná distribuovat zcela nový model ochranného štítu, který překonává štíty tištěné na 3D tiskárnách jak cenou, tak skladností, mírou ochrany, lehkostí i snadností používání. Vývoj štítů probíhá v Česku v TECHNOLOGICKÉM CENTRU Hradec Králové a díky škálovatelnosti lze vyrobit desítky tisíc kusů denně.

TRILAB

Štít pojmenovaný masq se vyrábí pomocí vakuového lisování a umožňuje tak i sériovou výrobu. Oproti typickým plexisklovým štítům a alternativám z 3D tiskáren nový štít chrání zdravotníky z více stran a umožňuje pohodlné nošení a úpravu na jakýkoliv tvar obličeje.

Štít vznikl v rekordním čase jednoho týdne ve spolupráci výrobce TRILAB a designérského studia Fendrych Design.

„Jako TRILAB jsme se zapojili do výzvy Hradecké štíty, v rámci níž jsme dosud na našich 3D tiskárnách připravili 3600 ochranných štítů. Poptávka ale převyšuje dostupné výrobní materiály a kapacity tiskáren určených hlavně na malosériovou výrobu. Proto jsme přemýšleli, jak tyhle nedostatky eliminovat a ochránit co nejvíce lidí,“ objasnil důvody vzniku Vojtěch Tambor z TRILABu.

To, že se na dobrovolnickou aktivitu 3D tisku štítů podařilo navázat, vítá i Ondřej Zezulák, ředitel TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové, které tisk štítů zaštiťovalo: „3D tisk je jako technologie ideální pro rychlou dodávku akutního množství ochranných pomůcek, není ovšem efektivní pro masovou výrobu vyššího počtu kusů. Jsme rádi, že se společnosti Trilab podařilo vyvinout takový model štítu, který je možné vyrábět sériově a v mnohem větších objemech, a tím lépe a efektivněji zásobit zdravotnický personál.“

TRILAB

Štít masq je vyráběn stejnou technologií jako obaly na potraviny a elektroniku, tedy teplotním formováním desek z čistého PET plastu. Výhody to má od těch praktických (cena, rychlost výroby, snadný stohovatelný přenos, pouhé dva díly na štít) až po ty společenské, kdy je materiál štítů dokonale recyklovatelný (čistý plast PET) a hlavně umožňuje zapojit do produkce lokální výrobce, kteří by jinak v současné situaci neměli pro linky tolik využití.

„Ačkoliv se myšlenka zdá triviální, štít má za sebou dvanáct iterací tvaru. Zohlednili jsme pohodlné nošení, odvětrávání pomocí žebrované části nebo přizpůsobení různým tvarům obličeje. Díky použitým materiálům je štít navíc extrémně lehký a nepřekáží při práci,” doplňuje designér Vít Fendrych, který stojí za vzhledem štítu masq.

První stovky štítů distribuovali ještě před Velikonocemi pracovníci TRILABu do nemocnic a ordinací v Praze, Brně, Zlíně a Hradci Králové a zároveň spustili webovou stránku www.masq.cz s detaily o novém štítu masq a možností jeho nákupu.

Redakčně upravená zpráva společnosti TRILAB a TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus
• Oblasti podnikání: Design | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme