Turecká káva? Připravují ji na Karvinsku

Dá se to vlastně označit za husarský kousek. Do Turecka, které kdysi platilo za synonymum příchodu kávy do Evropy, dnes dodává instatní kávu po tunách česká rodinná firma Simandl z Petrovic u Karviné.

Kdyby dostal kterýkoli průměrný Čech za úkol rychle napsat na papír deset asociací, které ho spontánně napadnout v souvislosti s Tureckem, asi by obvykle mezi prvními slovy nechyběla káva. Ačkoli v soudobém světě už určitě není blízkovýchodní země s černým nápojem spojována tolik jako dřív, je nesporně pořád pikantním úspěchem, pokud na tureckém trhu prorazí s dodávkami kávy dodavatel z České republiky.

Ilustrační obrázek

Právě to se podařilo společnosti Simandl z Karvinska. Rodinný podnik, který letos oslavil čtvrtstoletí existence, se specializuje na zpracování a balení instantní kávy, cappuccina či smetany. Turecko firma přidala na seznam svých exportních destinací loni. „Na turecký trh jsme vstoupili v květnu minulého roku přes místního partnera. S tím jsme se potkali na veletrhu CNR Food v Istanbulu v roce 2018,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Jakub Simandl. „Na tamější trh teď dodáváme instantní kávové a čokoládové nápoje, které náš lokální partner balí do maloobchodního balení nebo používá v nápojových automatech. V letošním roce jsme do Turecka zatím vyvezli 125 tun směsí,“ říká Jakub Simandl.

Přednost Turecka je zřejmá. Přes 83 milionů spotřebitelů, mezi nimiž je určitě stále mnoho milovníků černého nápoje. Potíž pro zahraniční firmu může podle obchodního ředitele společnosti Simandl naopak představovat zbytnělá byrokracie. „Pro samotný vývoz je hlavní překážkou turecký celník, který je velmi nevyzpytatelný. Může se třeba stát, že desetinnou čárku na faktuře interpretuje jako oddělovač tisíců, takže potom místo faktury za 40 000 eur máte podle něj na kamionu zboží v hodnotě 40 milionů eur,“ popisuje Jakub Simandl.

Firma ovšem může při exportu těžit ze svých už bohatých zkušeností z dalších východních zemí. V oblasti není nováčkem. „V regionu Blízkého východu vyvážíme naše výrobky do Izraele (Palestiny), Jordánska, Kuvajtu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů,“ připomíná obchodní ředitel.

Společnost také těží ze spolupráce s agenturou CzechTrade a ze společné účasti na zahraničních veletrzích. Vedle pomoci při vstupu na turecký trh nyní postupuje v součinnosti s agenturou i na dalších trzích. „V současné době nám pomáhají kontakty, které získáváme z regionálních poboček agentury. Můžeme zmínit například Maroko, kde působí jako ředitel tamější kanceláře CzechTrade Tamer El-Sibai, nebo Švédsko, kde je v současnosti Tomáš Rousek,“ vypočítává obchodní ředitel rodinné firmy. Počet zahraničních trhů, kam firma z Karvinska vyváží, tak již nyní přesáhl tři desítky. „Uznání patří našemu exportnímu týmu. Kvůli zahraniční expanzi ho teď rozšiřujeme a nabíráme nové lidi,“ dodává Jakub Simandl.

Firma Simandl

Český rodinný podnik založili v roce 1995 manželé Václav a Šárka Simandlovi. Specializuje se na výrobu instantní náhrady smetany a směsi na přípravu studených i horkých nápojů cappuccino a instantní kávy. Výroba je soustředěna v závodě v Petrovicích u Karviné, který byl postaven na zelené louce v roce 2004. Konkurenční výhodou je plnění do stojících sáčků se zipovým uzávěrem, díky němuž lze obal jednoduše znovu uzavřít a výrobek neztrácí na kvalitě. V sortimentu jsou i výrobky pro děti, jako je dětské cappuccino s obsahem mléka, ochucená horká čokoláda nebo výrobky, do nichž není přidáván řepný cukr.

Vedle vlastní řady výrobků, které firma Simandl nabízí pod značkami Samantha a Brazilka, je továrna využívána také k produkci privátních značek na zakázku. V současnosti podnik zaměstnává 40 lidí a exportuje do tří desítek zemí v Evropě, Africe a Asii. Jsou mezi nimi například Velká Británie, Rusko, Gruzie či Japonsko, ale dokonce i tak exotické trhy jako Angola nebo Tanzanie.

Převzato z časopisu Export a podnikání, přílohy týdeníku Euro a měsíčníku Profit, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

• Teritorium: Turecko
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme