Turecko drtí šílená inflace, v průmyslu až o 115 procent oproti minulému roku

Březnové spotřebitelské ceny v Turecku meziročně vzrostly o 61 procent a meziměsíčně o více než pět procent. Jedná se o další prudký nárůst cen. Průmyslové ceny jsou na tom ještě hůř. Ty meziročně vzrostly o neuvěřitelných 115 procent.

Turecký prezident Erdogan i přes obrovskou inflaci odmítá zvyšování úrokových sazeb.

Turecko výrazně trpí mimo jiné kvůli válce na Ukrajině. „Ceny v oddíle doprava vzrostly o 99 procent, potraviny a nealkoholické nápoje o 70 procent, nábytek o 69 a restaurační a hotelové služby o 60 procent. Dalším důvodem robustního nárůstu spotřebitelských cen, které rostou už desátý měsíc v řadě, je slábnoucí lira. Turecká centrální banka na obecné zdražování totiž reaguje velmi nestandardně a sice snižováním sazeb. To samozřejmě inflaci roztáčí ještě víc. Neustálé zásahy do měnové politiky a časté personální změny v čele centrální banky Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem si vybírají svou daň,“ uvádí Tomáš Volf ze společnosti CitFin.

Které země letos nejvíce drtí inflace? Více čtěte zdarma v článku na sesterském webu Exportmag.cz

Jestliže jsou spotřebitelské ceny problém, ceny průmyslových výrobců jsou katastrofou. „V březnu šly nahoru o 115 procent, což je naprosto bezprecedentní číslo. Takto prudkému zdražování země čelila naposledy v březnu 1995. Průmyslové ceny rostou ve všech oblastech, ale nejvíce u meziproduktů, a sice o 123 procent.“

Kolabuje také lira

V posledních týdnech se turecká lira pohybuje v pásmu 14,55 – 14,85 USDTRY. Většinu času se však drží u horní hranice. „Zdá se, že turecká centrální banka dělá vše pro to, aby lira nepropadla přes psychologickou hranici 15 lir za jeden dolar. Pro srovnání, v září loňského roku se lira držela u úrovně 8,20 USDTRY a začátkem roku 2019 to bylo kolem 5 lir za dolar. Turecká lira je jednou z nejrychleji slábnoucích měn světa a obrat čekat příliš nelze,“ míní Volf. Dodává, že prezidentské volby se blíží a Recep Tayyip Erdogan udělá vše pro znovuzvolení, včetně znehodnocení úspor všech obyvatel ve jménu „západního nepřítele“.

Tisková zpráva společnosti CitFin

• Teritorium: Asie | Česká republika | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme