Zdroj: CzechTrade

Turecko omezuje vývoz olivového oleje

Panující sucho v zemích oblastech okolo Středozemního moře snižuje úrodu oliv. Turecko omezením exportu chrání vlastní trh před růstem cen.

Turecko přistoupilo od července letošního roku k zákazu vývozu olivového oleje. Důvodem byl nárůst ceny této komodity na domácím trhu.

Ilustrační fotografie

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, způsobujícím sucho, které postihly země, jako jsou Španělsko, Itálie a Řecko, došlo v posledních měsících ke zvýšenému zájmu o turecký olovový olej. To se projevilo růstem ceny. Zákaz vývozu olivového oleje má trvat do konce října.

Podle výsledků podzimní úrody budou probíhat diskuze o případném prodloužení zákazu. Sucho způsobilo snížení produkce v oblastech okolo Středozemního moře o 20 %, nicméně v Turecku se produkci podařilo navýšit o 62 %.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Turecko tak čelilo zvýšenému zájmu o nákup olivového oleje ze zahraničí, čímž došlo k výraznému navýšení ceny na domácím trhu. Olivový olej byl z Turecka vyvážen ve velkých velkoobchodních baleních, barelech. Vývoz směřoval i do Itálie a Španělska, kde byl zpracováván a dále přeprodáván.

Nastavení dovozních tarifů téměř znemožňuje místním producentům vyvážet do zemí EU olivový olej již zpracovaný, s vyšší přidanou hodnotou. Příslušné úřady situaci bedlivě monitorují, porovnávají světové ceny a množství realizovaných obchodů za účelem nastavení vhodných opatření.

Letos bylo již exportováno na 140 tisíc tun olivového oleje. Na domácím trhu skončilo 120 tisíc tun. V minulosti byl vývoz omezen již dvakrát. Po dobu omezení vývozu došlo ke zvýšení spotřeby o 5 %.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko. 
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme