Zdroj: CzechTrade

Turecko se vrací k plánu výstavět nové větrné parky v pobřežních vodách

Ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů Turecké republiky plánuje posílit obnovitelné zdroje elektrické energie. V blízké budoucnosti posílí energetický mix o větrné parky ve svých pobřežních vodách.

Po pěti letech od zrušení tendru na první větrný park v pobřežních vodách s dimenzovaným výkonem 1,2 GW Turecko přichází s obnovením těchto projektů. Na základě realizované iniciativy, kdy došlo k průzkumu pobřežních vod vzhledem k vhodnosti pro stavbu větrných parků, bylo vybráno celkem pět lokalit.

Ilustrační fotografie

Nové větrné parky v tureckých pobřežních vodách se budou nacházet v Marmarském moři poblíž města Bandirma na ploše 1 111 kilometrů čtverečních, u Gallipoli (75,6 kilometrů čtverečních), Karabiga (410 kilometrů čtverečních) a v Egejském moři poblíž ostrovů Bozcaada nebo Tenedos (299 kilometrů čtverečních). Ministerstvo zároveň představuje šest dalších nových lokalit pro pozemní větrné parky, a to v provincii Konya, a dva v Sivas. Pro solární parky pak dvě lokality v provincii Çorum a Şanlıurfa.

Na významné části nových energetických projektů ze segmentu obnovitelných zdrojů má Turecko zájem spolupracovat se zahraničními partnery. Došlo již na jednání s představiteli ze Spojených arabských emirátů a také Saúdské Arábie. Obnovitelné zdroje aktuálně tvoří 55 % mixu, do roku 2035 se má podíl zvýšit na 65 %. Potenciál větrných parků v pobřežních vodách Turecka je odhadován až na 79 GW.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme