Zdroj: CzechTrade

Turecko usiluje o získání pozice regionálního hubu v distribuci plynu

Snahy o diverzifikaci dodavatelské sítě vedou Turecko do Perského zálivu. Dalším dodavatelem bude Omán.

Turecko podepsalo kontrakt se zemí Perského zálivu, Ománem, na dodávky zemního plynu. Smlouva na dodávky zemního plynu je uzavřena na deset let s možností dalšího prodloužení. Ročně se má z Ománu dovézt na 1,4 miliardy metrů krychlových plynu.

Ilustrační fotografie

Turecko se tímto krokem snaží diverzifikovat stávající dodavatele, kterými jsou zejména Rusko a Írán. Navýšením dodavatelské základny tak Turecku pomůže překlenovat případné výpadky v dodávkách od stávajících dodavatelů. Dále se také Turecko soustředí na zkapalněný zemní plyn (LNG), kdy buduje infrastrukturu jak pobřežní, tak i námořní.

V této souvislosti se jedná o zprovoznění již třetí lodě pro přepravu a zkapalnění, včetně zásobníků. S LNG se bude manipulovat zejména v letních měsících, kdy spotřeba plynu v zemi není oproti zimním měsícům tak výrazná.

ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

V tomto ohledu se pak Turecko zaměřuje také na obchodní stránku. V plánu je posílení pozice exportující země a obchodního centra. Týkat se má zejména Balkánu. V pokročilejším stádiu jsou již dohody s Bulharskem, kam by mělo být dodáváno na 1,5 miliardy zemního plynu ročně do roku 2035. Bulharsku by to mělo poskytnout pokrytí jejich roční spotřeby v objemu 30 %.

Obdobné diskuse o dodávkách plynu byly dále otevřeny se Severní Makedonií, Rumunskem a Moldavskem. Spolu s plánovanou domácí těžbou plynu by se tak Turecko v nadcházejících letech mohlo stát významným vývozcem plynu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://enerji.gov.tr

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme