Turečtí zástupci rybářského průmyslu v Čechách

Česká republika se může pochlubit unikátním rybníkářským systémem z konce 16. století, společností produkující největší množství sladkovodních ryb v Evropě, či tím, že v oblasti exportu akvarijních ryb ji celosvětově patří 4. místo.Všechny tyto věci plus výbornou vědeckou úroveň našich zemědělských univerzit mohlo od 13. do 17. října 2019 obdivovat 9 tureckých podnikatelů, expertů v oblasti chovu ryb i zástupců tureckého ministerstva zemědělství v rámci projektu PROPED zorganizovaném zastupitelským úřadem v Ankaře.

Asociace středomořských exportérů (AKIB) je institucí odpovědnou za plánovanou výstavbu největších sladkovodních sádek na světě poblíž města Adana. I z tohoto důvodu předseda AKIB s dalšími čtyřmi členy organizace, proděkankou istanbulské univerzity a zástupci tureckého ministerstva zemědělství zavítali třetí říjnový týden do České republiky na několikadenní pobyt. V jeho průběhu jim byly představeny úspěchy Jihočeské univerzity i České zemědělské univerzity v Praze v obasti chovu ryb, kapacity rybníkářství Třeboň i Pohořelice, technická pokročilost společnosti AGRICO i fungování společnosti Petra-Aqua, soustředící se na chov akvarijních ryb.

Jelikož v rámci plánovaného komplexu sladkovodních sádek vznikne i vědecké centrum, pevně věříme, že cesta turecké delegace napomůže českému zapojení do jeho výstavby i realizaci společných výzkumných projektů. Naději na úspěch má i export kaprů do Turecka, jelikož ono samo nestačí uspokojovat domácí poptávku po kaprovitých rybách. Doposud je dováží převážně z Ukrajiny, nicméně je zde šance, že i přes vyšší náklady na chov ryb v tuzemských podmínkách budeme schopni s tureckými partnery v dané oblasti navázat výhodná obchodní partnerství.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Pavel Daněk, obchodní rada.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme