Turkmenistán otevřel své první „smart city“ Arkadag

Dne 29. června 2023 prezident Turkmenistánu Serdar Berdymuhamedov oficiálně otevřel první etapu „chytrého města“ Arkadag.

Město se nachází asi 30 km jihozápadně od hlavního města Ašchabadu a rozkládá se na ploše asi 1000 ha. Doposud bylo na výstavbu města použito více než 3,3 mld. USD, následně bude probíhat druhá etapa výstavby.

Ilustrační fotografie

První „chytré město“ Arkadag je pojmenováno po bývalé hlavě státu Gurbanguly Berdimuhamedovi, jemuž se přezdívá „Arkadag“ (v překladu z turkmenštiny „patron“) a bylo otevřeno přesně v den jeho narozenin. Slavnostního otevření se kromě domácích hostů zúčastnili také zástupci Ruska, Rakouska, Ázerbájdžánu, Arménie, Německa, Gruzie, Kataru, Kyrgyzstánu, Číny, Turecka, Uzbekistánu a Japonska. Firmy z těchto zemí se také často podílely na výstavbě města. Arkadag se má stát symbolem „obrody nové éry stabilního státu“.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Plánuje se, že v Arkadagu bude žít asi 70 000 rodin a jeho obyvatelé budou moci využívat ekologicky šetrná vozidla, včetně elektrobusů a elektromobilů (např. taxi), ale i chytré parkování, solární panely a větrné turbíny. Vzhled nového města ukazuje kombinaci tradic národní architektury a moderních trendů v architektuře a designu.

Projekt je realizován ve dvou etapách a bude kombinovat pokročilé digitální, informační a komunikační a zelené technologie. Nyní je dokončena první část výstavby, během které vzniklo 336 objektů kulturního, společenského a jiného účelu. V rámci druhé etapy, která bude probíhat v letech 2023 až 2026, a na kterou je vyčleněno dalších 1,5 miliardy USD, vyrostou v Arkadagu obslužné a výrobní objekty zaměřené např. na výrobu potravinářských, průmyslových, farmaceutických a lékařských produktů.

Arkadag se začal stavět v dubnu 2019 jako nové správní centrum Akhalského velajatu (regionu). Následně se změnily cíle projektu a Arkadag byl dokončen na základě konceptu „chytrého města“ jako prototyp turkmenských měst budoucnosti. V březnu 2023 přijal turkmenský parlament (Majlis) zákon „O městě Arkadag“, podle kterého byl městu Arkadag poprvé v historii státu udělen zvláštní právní status – město státního významu. Ve městě byl ke dni vzniku založen Státní archiv města Arkadag, začal vysílat vlastní městský televizní kanál, vyšlo první číslo novin Arkadag a byl založen stejnojmenný fotbalový klub.

Ilustrační fotografie

Jelikož se město pyšní nálepkou „smart city“ předpokládá se využívání vysokorychlostních sítí. Celkem by mělo být instalováno 20 vysílacích a přijímacích komunikačních systémů 3G a 20 mobilních komunikačních systémů 4G (LTE). Turkmenistán se nachází v poslední desítce zemí, které nejvíce cenzurují a blokují internet. V roce 2021 byla průměrná rychlost internetu v Turkmenistánu 0,50 megabitů za sekundu (Mbps), což byl nejpomalejší výsledek ze všech 224 zkoumaných zemí. Pro představu, stažení souboru o velikosti 5 gigabajtů trvalo něco málo přes 22 hodin a 34 minut. Internet v Turkmenistánu je také považován za jeden z nejdražších na světě. V tomto kontextu je proto výše uvedené prohlášení poměrně ambiciózní.

Ve městě bylo postaveno doposud 258 bytových domů. Každý dům by měl být vybaven „chytrými“ technologiemi, které budou vytvářet komfort a šetřit energii. Plánuje se instalace „chytrých“ popelnic za účelem modernizace práce veřejných služeb (např. na víka popelnic budou instalovány speciální senzory upozorňující na stupeň naplnění nádrží). Kromě toho bude fungovat inteligentní 24hodinový video monitorovací systém, který zajistí bezpečnost v okolí obytných budov, institucí, na ulicích a silnicích, jakož i účtování spotřeby pitné vody a dostupnosti plynu.

Realizace „chytrého města“ je velmi pokrokový a ambiciózní plán, zvlášť v zemi, jako je Turkmenistán, proto bude jistě zajímavé sledovat další vývoj a rozvoj města, který by teoreticky mohl nabídnout i obchodní příležitosti pro firmy ze souvisejících oborů. V případě zájmu o více informací týkajících se smart city Arkadag či samotného Turkmenistánu je možné obrátit se na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Taškentu (e-mail: commerce_tashkent@mzv.cz).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Taškentu (Uzbekistán). Autorky: N. Hrušková, K. Abdurachmanova.

• Teritorium: Asie | Uzbekistán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme