Ředitel ELAI představuje v rozhovoru pro BusinessInfo.cz podobu české participace na chystaném globálním týdnu podpory podnikání, tzv. Global Entrepreneurship Week (GEW), který odstartuje už za pár týdnů. GEW bude ELAI v ČR realizovat již třetím rokem a i letos se máme na co těšit, slibuje Lukáš Sedláček.
Proč jste zvolili právě tohle?
Důvodem je fakt, že se ekonomice se daří, a tudíž mají firmy jedinečnou příležitost ekonomickou situaci chytře využít pro svůj další růst. Chceme také motivovat další, aby začali podnikat, nebáli se toho a chceme jim pomoci zjistit, jak na to jít. Jsme poctěni, že záštitu nad událostí převzal jak pan premiér, tak oba vicepremiéři a některá ministerstva, tak jako magistráty měst Praha, Ostrava a Brno. Jsme rovněž poctěni, že jsme za minulý rok obdrželi ocenění ‚top 10 organizátorů´ od globálního GEWu z celkového počtu více než 150 národních organizátorů. Je to pro nás motivace připravit i letos výjimečný zážitek pro účastníky.
Jak by to všechno mělo vypadat?
V rámci Týdne podnikání 2015 budou probíhat desítky událostí pro zájemce o podnikání a pro představitele firem a start-upů, kteří se budou chtít dozvědět, jak dál úspěšně rozvíjet své podnikání. Změna oproti loňskému roku nastane v tom, že naším primárním cílem už nebude snaha ovlivnit legislativní rámec ve prospěch podnikání, i když i o to se budeme snažit. A tak ve snaze o zachování dynamiky letos cílíme především na rozvoj firem a start-upů samotných. Největší událostí v Praze bude velkolepý Summit Týdne podnikání, který proběhne 19. listopadu v Kongresovém centru Praha.
Pojďme konkrétněji probrat události, které v rámci akce připravujete.
Jako ELAI budeme pořádat dvě události v Praze a tři v regionech. Tou hlavní událostí v Praze bude již zmíněný celodenní Summit Týdne podnikání 19. listopadu, v jehož rámci se mohou účastníci těšit na desítky workshopů s těmi nejzajímavějšími osobnostmi pro inspiraci v podnikání na českém trhu a na hlavní konferenci s účastí mezinárodních řečníků, kteří budou sdílet své cenné rady a zkušenosti. Dále v rámci Summitu proběhnou veletrhy Business Fair, Art Meets Business a Veletrh podpory podnikání s desítky vystavovateli. Summit je určen také pro zájemce o podnikání a vysokoškolské studenty, i pro ně je připraven bohatý program.
Dále budeme pro vysokoškolské studenty pořádat seminář Studenti studentům 18. listopadu a regionální semináře pro podnikatele a start-upisty s našimi partnery v Ostravě, Brně a v Českých Budějovicích.
Toto všechno zřejmě pořádá ELAI, ale co zmíněná spolupráce s dalšími organizacemi?
Vloni proběhlo celkem 86 událostí, z nichž velkou většinu pořádaly jiné subjekty. V tuto chvíli se nám hlásí další, kteří by během daného týdne chtěli uspořádat svou vlastní událost. V této souvislosti bych rád řekl, že pokud má nějaká firma či organizace zájem v rámci Týdne podnikání 2015 něco uspořádat, např. den otevřených dveří, během kterého bude třeba diskutovat se zákazníky o novém produktu, nebo událost k podpoře a rozvoji podnikání, tak je to možné, nic ji to nebude stát. Ať se na nás její představitelé obrátí a my zahrneme jejich událost mezi další události Týdne a budeme ji propagovat vůči veřejnosti.
Lukáš Sedláček
Spoluzakladatel, výkonný ředitel a hlavní analytik European Leadership & Academic Institute (ELAI), přednášející na New York University a Anglo-americké vysoké škole, dříve prezident Oxford & Cambridge Alumni Society CR (spolek sdružující absolventy univerzit Oxford a Cambridge v ČR).
Vystudoval mezinárodní vztahy na University of Cambridge a evropská studia na Karlově univerzitě, dříve na ní studoval také obory mezinárodní vztahy, mezinárodní teritoriální studia, hebraistika a religionistika.
Jak vůbec v tuto chvíli hodnotíte stav start-upové scény v ČR, vidíte za poslední rok nějaký posun?
Zdá se, že událostí pořádaných pro start-upy přibývá a zájem o problematiku narůstá. Také víc těchto firem dokázalo prorazit na mezinárodní scéně. Je to výsledkem jednak atraktivity start-upů, to téma prostě budí pozornost, a také roste zájem investorů. A to jak nových lokálních, tak zahraničních. Objevují se rovněž případy start-upů, kterým se začalo dařit i v segmentech, jež patřily výlučně korporacím. Vzniká tím zespoda určitý tlak, že by mohlo dojít k narušení starých modelů. Zároveň ale není jasný zájem a snaha o podporu ze strany státu. V tuto chvíli se zřejmě zodpovědní lidé snaží téma definovat, zkoumají, jestli je potřeba se na tyto firmy zaměřit, pomoci jim a usilovat o jejich rozvoj. Každopádně je to docela nejistá situace.
Když jsme spolu dělali rozhovor vloni, zmínil jste mimo jiné osvícenost finské vlády už v době, kdy jste v zemi vyrůstal. Kabinet si tehdy vytkl určité prioritní oblasti, především podporu vzdělávání a inovací, a ty podporuje dlouhodobě. Nezáleží na tom, jaká vláda je u moci. Co u nás, vidíte nějaký posun k lepšímu z hlediska strategického uvažování?
Určitý posun tu je, zodpovědní ministři se zabývají tématem inovací, vyjadřují se v tom smyslu, že startupy se jeví jako vhodné téma pro podporu. Vnímám tedy zvýšený zájem se těmto oblastem věnovat, ale potrvá to asi ještě nějakou dobu, než budeme obeznámeni s konkrétními návrhy. Otázkou stále zůstává, jakou prioritu vůbec start-upy a inovace mají v pohledu současné vlády – zatím se nejeví, že by se tyto oblasti těšily nějaké výraznější pozornosti. Snad se brzy dočkáme.
Také jste v loňském rozhovoru řekl, že v Česku bereme vzdělání jen jako něco, co se zkrátka musí, ale moc nevidíme jeho skutečný potenciál. Vidíte tady nějaký pokrok?
Bohužel moc velký posun v této oblasti neregistruji.
Martin Zika