Údržba, výcvik, civilní zbraně. Na saúdském trhu mohou uspět i Češi

Údržba vojenské techniky, výcvik nebo dodávky civilních zbraní: to jsou oblasti, v nichž by na saúdském trhu mohly uspět české firmy ze sektoru obranného průmyslu.

Vyplynulo to z prvního ročníku veletrhu World Defense Show v Rijádu, na němž se v roli vystavovatelů představila řada českých firem.

Ilustrační fotografie

World Defense Show se konal na ploše více než 900 000 m2, kde se sešlo více než 600 vystavovatelů ze 42 zemí. Veletrh chce konkurovat předním veletrhům v této oblasti, jako je například IDEX pořádaný ve Spojených arabských emirátech. Prvního ročníku se účastnilo také Česko.

Na českém stánku se na ploše 120 m2, který byl financován z prostředků PROPED, se představily společnosti Excalibur Army, MSM Group, Tatra Trucks, Retia, Eldis Pardubice, PBS Velká Bíteš, LPP, SVOS, Avec Chem a Optokon.

Stánek navštívila řada delegací, z nichž nejvýznamnější byl ministr vnitra Bahrajnu Sheikh Rashid bin Abdulla Al Khalifa. Návštěvníci projevovali živý zájem o české produkty, zejména nákladní vozy Tatra, radarové systémy společností Retia a Eldis, či proudové motory společnosti PBS Velká Bíteš. Zaujaly také produkty CBRN ochrany společnosti AVEC Chem. Účast českých firem podpořil svou návštěvou také velvyslanec ČR v Saúdské Arábii Juraj Koudelka. Velvyslanectví dále pro vystavovatele na českém pavilonu zajistilo dopravu na veletrh a networking v prostorách úřadu.

Nejen technika, ale i software

Vedle národního pavilonu se účastnily české firmy také na vlastních stáncích či stáncích svých místních partnerů. Významný stánek měla Česká zbrojovka společně se značkou Colt, jejíž akvizici nedávno završila. Zaujal zejména příslušníky ozbrojených složek. Na stáncích místních partnerů pak vystavovaly společnosti RayService, Advanced Design Solution, Gina Software a Zetor Engineering s obrněným vozidlem Gerlach, kde se uvažuje i o zapojení saúdských partnerů.

Saúdské ozbrojené složky se poslední dobou zaměřují více na údržbu stávající techniky než nákup techniky nové. Potenciál tak mají zboží a služby související s údržbou, repasemi a vylepšeními. Poptávka je i po vysloveně spotřebním materiálu, jakým jsou například pneumatiky.

Další oblastí s velkým potenciálem je také výcvik, a to ve všech složkách ozbrojených sil. Není zde myšlen přímo výcvik bojový, ale také technického personálu, údržby, či bojové medicíny. Zájem je také o výcvik bojových pilotů. Stejně tak je poptáváno školení a výuka pro pracovní sílu do podniků specializovaných na výrobu v tomto sektoru. V únoru 2022 uzavřel státní úřad GAMI memoranda o akademické spolupráci s britskou Cranfield University a italským podnikem Leonardo.

Nejnovějším růstovým sektorem je pak přidružená oblast civilních zbraní, a to jak sportovních, tak loveckých. Vláda se v rámci zachování kulturního dědictví intenzivně zabývá podporou rozvoje střeleckého sportu. Vznikají první střelnice i střelecké soutěže. V posledních třech letech také bylo vůbec prvně možné, aby si civilisté na specializovaných veletrzích legálně zakoupili střelnou zbraň a munici.

Ilustrační fotografie

Druhý největší dovozce vojenské techniky na světě

Saúdská Arábie vynakládá dlouhodobě na sektor obrany 6-8 % HDP. Země je také druhým největším dovozcem vojenské techniky na světě. Bezpečnostní situace vyžaduje inovativní přístup k obraně vůči novým hrozbám. Vláda usiluje o budování domácí obranné výroby, vývoje a výzkumu, proto největší šanci mají firmy ochotné k významnému technologickému a znalostnímu transferu. V rozpočtu na rok 2022 vláda na obranu vyčlenila 46 mld. USD (asi 6 % HDP).

Vláda Saúdské Arábie usiluje o přenos technologií na výrobu zbraní, munice a vojenských dopravních prostředků na lokální úroveň. Cílem je, aby do roku 2030 ozbrojené složky pokrývaly své potřeby z 50 % z místních zdrojů. Vládní vojenský podnik SAMI by se měl dostat mezi 25 největších zbrojních podniků na světě.

Zájem o „chytrou“ munici

Vzhledem k situaci v regionu je nadále možné předpokládat setrvalý růst poptávky po vojenském materiálu. Existuje také poptávka po řešeních z oblasti ICT, zejména kybernetické bezpečnosti a přidružených služeb. V souvislosti s rozvojem nekonvenčních asymetrických hrozeb Saúdská Arábie urychleně poptává systémy detekce a neutralizace dronů všech typů, stejně tak dronovou techniku sama nakupuje.

Velký zájem je také o „chytrou“ munici. Pro další roky se vláda také zaměří na posílení kapacit v oblasti vojenského výzkumu. Rozpočet pro výzkum a vývoj měl vzrůst z 0,2 % na 4 % všech prostředků vydaných na obranu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie). Autor: Vojtěch Hromek, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Saúdská Arábie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme