Ukrajina nepřerušila volný pohyb zboží přes hranice

V současné situaci vyvolané pandemií koronaviru covid-19 Ukrajina přijala řadu opatření, která mají zamezit šíření viru uvnitř země. Rozhodnutím Kabinetu ministrů Ukrajiny č. 287 ze 14. března 2020 byl zakázán vstup do země prakticky všem cizím státním příslušníkům.

Opatření se však netýká některých kategorií cizinců, mezi které patří řidiči a posádky nákladních dopravních prostředků, posádky letadel a lodí a vlakové čety. Dané osoby se však musí při vstupu na Ukrajinu podrobit lékařské kontrole. Kabinet ministrů rozhodl 22. dubna 2020 o prodloužená daných opatření do 11. května 2020.

Ukrajina danými opatřením chce zachovat a podpořit volný pohyb osob přes hranice. Přesto v případě, když některý stát zamezí ve vstupu na své území ukrajinským občanům spadajícím do výše uvedených kategorií, rozhodl se Kyjev vyhradit si právo na reciproční odpověď (viz rozhodnutí Kabinetu ministrů Ukrajiny č. 422 z 15. dubna 2020).

V souvislosti s výše uvedenými opatřeními byl výrazně omezen počet hraničních přechodů, které lze pro vstup na území Ukrajiny využít. Ze silničních přechodů na hranicích s Evropskou unií zůstávají otevřeny přechody Jahodyn (PL), Krakivec (PL), Užhorod (SK), Tysa (HU), Djakove (RO) a Porubne (RO). Několik železničních hraničních přechodů zůstává pro nákladní dopravu otevřeno na hranicích s Polskem, Slovenskem a Maďarskem.

Omezení jsou navíc zavedena i uvnitř Ukrajiny, na administrativních hranicích ukrajinských regionů jsou prováděny zdravotní kontroly, Zakarpatská oblast uzavřela některá silniční spojení do Lvovské (silnice H-13) a Ivano-Frankivské oblasti (silnice P-21). Černivecká oblast je umožňuje vjezd jen svým obyvatelům, zásobování a složkám kritické infrastruktury. 

Ohledně případných změn pravidel vstupu nákladní dopravy na území Ukrajiny doporučujeme sledovat webové stánky Kabinetu ministrů UkrajinyStátní pohraniční služby Ukrajiny a Státní celní služby Ukrajiny.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky ve Lvově (Ukrajina). Autor: Vladimír Kadlec, ekonomický konzul.

• Teritorium: Ukrajina
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme