Ukrajina sčítá ztráty v zemědělství a další novinky ze zemědělského sektoru

K 24. únoru 2023 dosáhla výše škod v zemědělsko-průmyslovém komplexu Ukrajiny hodnoty 8,7 mld. USD. Uvádí se to v březnové zprávě, kterou vypracovala Kyjevská ekonomická škola.

Největší podíl zaujímají ztráty způsobené zničením a poškozením zemědělské techniky (více než 4,65 mld. USD) a ztráty způsobené zničením a odcizením již vyrobených produktů, (cca 1,87 mld. USD).

Ilustrační fotografie

Značné škody utrpěla také infrastruktura pro skladování produkce – celková kapacita zničených skladů dosahuje 8,2 mil. tun produktů a kapacita poškozených skladů dosahuje 3,25 mil. tun. Náklady na obnovu zničených zařízení se odhadují na 1,33 mld. USD.

Optická kabeláž od výrobce z Jihlavska slouží vojskům NATO i armádě Ukrajiny

Vývozy z Ukrajiny přes černomořský koridor

Z přístavu v Oděse vyjelo 17. plavidlo pronajaté Světovým potravinovým programem OSN. Informovala o tom tisková služba Ministerstva infrastruktury Ukrajiny.

Velkoobjemová loď dodá do Etiopie 30 tis. tun humanitární pšenice. Pod záštitou WFP OSN bylo do potřebných zemí v Africe a Asii dodáno již více než půl milionu tun ukrajinské pšenice.

Dne 23. března odpluly z přístavů další tři lodě se 112,4 tis. tunami zemědělských produktů pro Afriku a Asii. Mezi nimi je i velkoobjemová loď s 30,5 tisíci tunami pšenice, která míří do Alžírska, a další dodá 52 tisíc tun pšenice do Vietnamu.

Od 1. srpna opustilo přístavy 833 lodí, které vyvezly 25,3 milionu tun ukrajinských potravin do zemí Asie, Evropy a Afriky.

Vývoz zemědělských produktů silniční dopravou nadále roste

Od 1. do 20. března činil vývoz 530 tis. tun, v únoru to bylo 520 tis. tun a v lednu 385 tis. tun. Z komoditního pohledu se v březnu takto vyvezlo 101 tis. tun kukuřice, 58 tis. tun pšenice, 45 tis. tun slunečnice, 43 tis. tun slunečnicového oleje a 34 tis. tun sóji.

Autor: Yegor Reshetnyk, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Kyjevě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme