Ukrajina staví v Karpatech nové silnice

V turisticky přitažlivém karpatském regionu na západní Ukrajině je plánována významná investice do rozvoje dopravní infrastruktury. Tři oblasti (Lvovská, Ivano-Frankivská a Zakarpatská) připravují projekt výstavby nového silničního spojení, takzvaného Malého karpatského okruhu. Silnice má částečně vést po stávajících komunikacích, částečně v nově vybudované trase.Malý karpatský okruh bude dosahovat délky zhruba 100 kilometrů. Okruh má výrazně zkrátit cestovní dobu mezi jednotlivými horskými letovisky. Zatímco dnes trvá cesta z obce Slavske ve Lvovské oblasti do obce Pilipec v Zakarpatské oblasti okolo dvou až tří hodin, po vybudování okruhu by se doba jízdy zkrátila na 30 minut. Předpokládá se, že v budoucnu by měly být vybudovány také silnice spojující okruh s dalšími významnými městy všech tří oblastí.

Odhadované náklady na stavbu představují 1 mld. ukrajinských hřiven (cca 956 mil. Kč). Autoři návrhu předpokládají, že do poloviny roku 2020 připraví hotovou projektovou dokumentaci a následně požádají státní rozpočet o finance. Finančně podílet by se měly i místní samosprávy a soukromí investoři. Jedna z větších ukrajinských společnosti připravuje projekt vybudování lyžařského střediska v obci Slavske. Podle optimistických odhadů by mohla být okružní silnice postavena do roku 2023.

Malý karpatský okruh však není jediným, který se bude na západní Ukrajině stavět. V současné době probíhá například rekonstrukce důležité silnice N09 spojující Mukačevo a Rachiv v Zakarpatské oblasti. Tato silnice je rekonstruována poprvé po několika desetiletích.

Rozvoj ukrajinských Karpat představuje jednu z priorit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i vlády Oleksije Hončaruka. Letos v říjnu schválila vláda vytvoření „Státního programu rozvoje regionu ukrajinských Karpat na roky 2020–2022“, který předpokládá investice do dopravní infrastruktury, vytváření nových pracovních míst či rozvoje cestovního ruchu. Program se má týkat především horských regionů Lvovské, Zakarpatské, Ivano-Frankivské a Černivecké oblasti.

Program navazuje na „Koncepci rozvoje horských území ukrajinských Karpat v letech 2019–2027“, která se týká podpory konkurenčního ekonomického prostředí, budování dopravní, výrobní a sociální infrastruktury, rozvoj cestovního ruchu a zajištění ekologické bezpečnosti v nejvyšších ukrajinských horách. Karpatskému regionu byla určen také příkaz prezidenta Ukrajiny „O rozvoji regionu ukrajinských Karpat“ z července 2019.

Zároveň koncem letošního října Ukrajina a Evropská banka pro obnovu a rozvoj podepsaly memorandum o financování oprav regionálních silnic na Ukrajině. První tranše by měla činit 300 mil. euro.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky ve Lvově (Ukrajina). Autor: Vladimír Kadlec, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme