Následkem je, že dovozci preferují nákupy ze Spojených států. Začátkem května 2025 představoval ukrajinský vývoz kukuřice 255 tisíc tun. Španělští dovozci nakupovali kukuřici z USA za cenu 245–247 USD za tunu, zatímco ukrajinská produkce byla španělskému trhu nabízena za ceny 268–273 USD za tunu.
Podobná situace je i v dalších klíčových destinacích, v Egyptě a Turecku, kde je americká kukuřice levnější o 20–25 USD za tunu. Aktuální ukrajinské ceny vytváří riziko ztráty tradičních odbytových trhů, Turecko již signalizuje přechod na americké dodávky.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Domácí trh Ukrajiny, na rozdíl od světového trhu, vykazuje relativní stabilitu. Na začátku května se domácí ceny kukuřice pohybovaly na úrovni 240–243 USD za tunu. V ekvivalentu místní měny UAH se cena kukuřice v přístavech Černého moře pohybuje na úrovni 11 400–11 500 UAH/t. Avšak už v červnu je možný výrazný pokles cen bez dalšího oživení, vzhledem k tomu, že celosvětový trh s kukuřicí již začíná vykazovat známky přehřátí.