Přestože v podílu na HDP kolem 3 % stále zaostává za rozvinutými ekonomikami, průměrný meziroční růst ICT sektoru přesahuje 16 %. Zahraniční firmy se mohou zaměřit na proces digitalizace služeb, offshoring nebo spolupráci v technologii umělé inteligence.
Digitalizace má postupně zahrnout prakticky všechny sektory, důraz však Egypt klade na státní správu v rámci tzv. projektu Ahmose, tedy propojení digitálních systémů jednotlivých ministerstev a agentur tak, aby byly splněny zásady maximální efektivity a účelnosti, s čímž souvisí i podpora rozhodovacího procesu. Občané budou naopak těžit z možnosti vyřizovat řadu úkonů prostřednictvím digitálních prodejních míst.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
V širším měřítku je cílem vybudovat „digitální společnost“, která přijme a začlení technologie téměř do všech oblastí života. Při implementaci ambiciózního plánu na digitalizaci se může prosadit i know-how českých firem, k jejichž zapojení vyzvalo přímo egyptské ministerstvo komunikačních a informačních technologií coby hlavní gestor celého digitalizačního projektu.
Zajímavou příležitostí pro české firmy může být i offshoring. Poptávka po IT pracovnících v Evropě dlouhodobě převyšuje nad nabídkou, Egypt se přitom jeví jako velmi vhodné místo, kam mohou firmy přesunout část svých služeb. Z egyptských univerzit vzejde každý rok 50 tisíc absolventů v IT oborech, polovina z nich je navíc specializovaná přímo na outsourcing. Do roku 2026 je v tomto směru cílem dosáhnout až 550 tisíc specialistů. Kromě množství levné pracovní síly, v jejíž prospěch navíc hraje výrazná depreciace egyptské libry v březnu 2024, navíc komunikaci s pracovníky nekomplikuje časový posun oproti některým asijským zemím.
Že Egypt myslí přilákání zahraničních firem vážně, dokládá rozmach projektu inovačních center „Creativa“, zahájený v roce 2022. Síť 27 center rozmístěných po celé zemi má za cíl prostřednictvím ICT školení i jazykových kurzů rozvinout počítačové dovednosti u obyvatelstva (především mladých a často znevýhodněných osob) v souladu s požadavky na trhu práce. Více adekvátně proškolených lidí potom znamená i více kvalitní pracovní síly pro firmy, které se pro offshoring v Egyptě rozhodnou.
Setrvalý posun zažívá Egypt i ve využívání umělé inteligence, která proniká do stále více oborů. Již v roce 2019 schválila egyptská vláda národní strategii pro umělou inteligenci, v zemi existuje přes 110 start-upů a nejméně 12 vysokoškolských fakult se specializovanými studijními programy zaměřenými na umělou inteligenci. Roste také podíl investic rizikového kapitálu – za rok 2022 dosáhl objem investic téměř 100 mil. USD, což řadí Egypt na druhé místo v Africe. Využití umělé inteligence v Egyptě je patrné v mnoha sektorech, konkrétními příklady jsou doprava (sledování a analyzování chování řidičů), zdravotnictví (radiologická diagnostika), nebo maloobchod (audity skladu, řízení prodeje a prediktivní analýza).
České velvyslanectví v Káhiře organizuje na podzim 2024 matchmakingové fórum českých a egyptských firem, zaměřené právě na umělou inteligenci. Firmy se zájmem o účast na fóru se mohou pro podrobnosti obrátit na Cairo.Commerce@mzv.gov.cz.