Unie pozastavuje dovozní cla na ukrajinské zboží

Na dobu jednoho roku se ruší celní kvóty na veškeré zemědělské a potravinářské produkty dovážené z Ukrajiny do Evropské unie.

Jeden rok se také nebude uplatňovat systém vstupních cen a cla pro dovoz ukrajinského ovoce, zeleniny a průmyslových produktů. Úpravu pravidel schválili v květnu ministři zemědělství EU.

Ilustrační fotografie

Nařízení o dočasném pozastavení všech dovozních cel EU na zboží z Ukrajiny, které ministři zemědělství Unie formálně schválili 24. května, aktuálně bylo uveřejněno v Úředním věstníku EU. Platné je od 4. června.

Evropská unie tak od 4. června 2022 na dobu jednoho roku pozastaví mezi oběma regiony dovozní celní kvóty na veškeré zemědělské a zpracované zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny do EU. Zároveň na stejnou dobu ruší systém vstupních cen a dovozní cla pro dovoz ovoce a zeleniny z této země a dovozní cla na průmyslové produkty.

Hlavní cíle opatření jsou podpora ekonomiky Ukrajiny, pomoc v obnově obchodu země po ruské invazi, zlepšení podmínek vývozu ukrajinských komodit a zmírnění očekávaného nedostatku potravin zejména v rozvojových zemích, které jsou na dovozu základních komodit z Ukrajiny závislé.

Kromě zrušení dovozních cel přijímá EU také opatření usnadňující přepravu zboží mezi EU a Ukrajinou, mimo jiné prostřednictvím tzv. solidárních tras. Jejich cílem je nahradit ruskou armádou blokované ukrajinské přístavy v Černém moři novými bezpečnými koridory pro dopravu obilovin z Ukrajiny.

Vzájemný obrat agrárního zahraničního obchodu EU s Ukrajinou v roce 2021 přesáhl hodnotu 10 miliard eur, přičemž hodnota agrárního vývozu z EU na Ukrajinu z tohoto objemu představovala zhruba třetinu.

Pokud jde o země mimo EU, nejvíce agrárních produktů dováží ČR právě z Ukrajiny. V roce 2021 dosáhl obrat vzájemného agrárního obchodu částky 5,4 miliardy korun, přičemž hodnota agrárního dovozu z Ukrajiny do ČR představovala 4 miliardy. Z Ukrajiny se do ČR dováží především líh, zmrazené borůvky a maliny, vyloupané vlašské ořechy, čerstvé drůbeží maso, včelí med, slunečnicový olej a pekařské droždí.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme