Zdroj: CzechTrade

Upozornění na podvody od firem z oblasti Perského zálivu

Zahraniční kancelář CzechTrade SAE v poslední době registruje několik případů pokusů o podvod, které byly adresovány ze zemí Perského zálivu.

Na zástupce zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty se obrátilo v posledním čtvrtletí několik českých společností s žádostí o radu nebo prověření místního partnera, a to kvůli nejasnostem při vzájemné komunikaci. Tyto nejasnosti se později ukázaly jako snaha o podovod s cílem vymámení peněz od českých firem.

Podvodný e-mail
Ilustrační fotografie

Všechny případy, ačkoliv se v dílčích ohledech liší, mají společné prvky. Na českou společnost se obrátí lokální firma, která jeví zájem o spolupráci. Po několika vyměněných e-mailech (lokálci se v těchto případech zdráhají komunikovat skrze online meetingy) je česká firma požádána o zaplacení poplatku. Poplatek se týká například registrace daného výrobku u místních úřadů, zápis do tendru případně vyřízení víz, pokud jsou v komunikaci se soukromou osobou atp. 

Tyto poplatky se většinou pohybují ve středních desititisících korun, což jsou minimální částky v porovnání se slibovanými tržbami. Po jejich zaplacení však lokální partner s českou firmou přestává komunikovat.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Jak tyto případy odhalit?

Prověření firem v SAE je poměrně komplikované vzhledem k roztříštěným informacím o registraci lokálních společností. Vždy je dobré zažádat si o lokální obchodní licenci a tu ověřit u místního úřadu, který licenci vydal. Pokud daný úřad nedisponuje online registrem, což je v SAE běžné, je nutné úřad kontaktovat telefonicky. Licenci standardně ověří během jednoho dne. Tímto zjistíte, zda daná společnost existuje, případně zda již nemá propadlou licenci. 

Pokud se lokální firma odkazuje na místní úřad, je nutné být rovněž opatrný. Webový odkaz úřadu, který lokální firma zasílá nemusí být pravý, i když grafika webu mu odpovídá. Je tak vždy nutné ověřit si url odkaz daného webu. Jinými slovy např. Ministerstvo zdravotnictví SAE nepoužívá koncovku webu .org či .com ale vždy gov.ae.

Samozřejmě je z ČR složité mít tyto věci nastudovány dopředu, proto pokud máte jakékoliv podezření, neváhejte se obrátit na kancelář CzechTrade Spojené arabské emiráty. Rádi vám k danému případu dá zpětnou vazbu.  

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade SAE.

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme