To vyvolalo kritiku ze strany nevládních skupin, které tvrdí, že tato transakce je v rozporu se slibem USA nefinancovat projekty v oblasti fosilních paliv v zahraničí.
Dohoda ve výši 99,7 milionu USD podpoří rozšíření zařízení a modernizaci palivové účinnosti a bezpečnosti v rafinerii Balikpapan, kterou provozuje indonéská národní ropná společnost Pertamina.
„Tento projekt podpoří stovky pracovních míst v USA u desítek výrobců po celé zemi a umožní Indonésii výrazně snížit závislost na dovozu rafinovaných paliv pro dopravu a zároveň modernizovat na čistší standard, a tím chránit lidské zdraví a životní prostředí,“ říká prezidentka a předsedkyně představenstva US Exim Reta Jo Lewis.
Skupiny bojující za ochranu klimatu však obvinily US EXIM, že je v rozporu s exekutivním příkazem amerického prezidenta Joea Bidena, který nařizuje postupné ukončení podpory zahraničních projektů v oblasti fosilních paliv, a také se závazkem USA na klimatickém summitu v Glasgow – COP26, že ukončí přímou podporu projektů v oblasti fosilních paliv.