Tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu vítá rozhodnutí americké administrativy jako krok správným směrem, který odráží i pozici Česka jako spolehlivého partnera s robustním exportním systém a zároveň otevírá prostor pro mezinárodní spolupráci a podporu výzkumu a vývoje v oblasti umělé inteligence.
„Využití nejmodernějších AI čipů je klíčové pro rozvoj technologií, datové infrastruktury a konkurenceschopnost evropského i českého průmyslu. S návrhem, ve kterém jsme ještě za Bidenovy administrativy byli zařazeni do tzv. Tier 2, jsme nesouhlasili a osobně jsem o tom v březnu ve Washingtonu jednal se členem kabinetu Trumpovy administrativy Jamiesonem Greerem odpovědným za obchod. Svému americkému protějšku Howardu Lutnickovi jsem pak odeslal žádostí o přehodnocení zařazení. Rozhodnutí Spojených států o zrušení AI Diffusion Rule proto vítám,“ prohlašuje ministr Vlček.
Rozhodnutí o zrušení pravidla podle MPO potvrzuje význam mezinárodních partnerství a umožňuje Česku nadále naplňovat ambice spojené s Národní polovodičovou strategií.
V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy
Strategie má nastartovat ekonomický růst
Cílem Národní polovodičové strategie, kterou ve spolupráci s experty připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a byla schválena vládou loni v říjnu, je udělat z České republiky významného hráče v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku.
„Národní polovodičová strategie nám pomůže navýšit výrobní kapacity polovodičů, zvýšit růst hrubého domácího produktu a životní úrovně, rozvíjet průmysl s vysokou přidanou hodnotou a zvýšit kvalifikaci českých pracovníků,“ dodává Vlček.
Česká republika má potenciál být úspěšná zejména v oblasti výkonové elektroniky, návrhu integrovaných obvodů (čipů) a v oblasti produkce vysoce sofistikovaných zařízení, které jsou potřeba pro výrobu čipů. Více si přečtěte v článku Česko jako významný hráč ve výrobě čipů? Pomůže národní polovodičová strategie na BusinessInfo.cz.