Mezi původní členy hospodářského uskupení BRICS patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. V roce 2024 se pak připojilo dalších pět států – Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
Země BRICS tak formálně deklarovaly svou podporu ruskému návrhu na vytvoření „BRICS Grain Exchange“ – iniciativě, jejímž cílem je usnadnit zemědělský obchod mezi členy bloku a snížit závislost na dolaru v mezinárodních transakcích. Návrh předložený ruským prezidentem Vladimirem Putinem během rotačního ruského předsednictví v čele ekonomického bloku byl podpořen společným prohlášením během hlavního zasedání zemědělské pracovní skupiny BRICS. Setkání koordinovalo brazilské Ministerstvo zemědělství a živočišné výroby (MAPA).
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
„Realizace této iniciativy pomůže chránit národní trhy před negativními vnějšími zásahy, spekulacemi a pokusy vytvořit umělý nedostatek potravin,“ řekl Putin v říjnu loňského roku, když návrh představil. Cílem je, aby nová burza by fungovala jako alternativa k tradičním burzám CBOT (Chicago Board of Trade) a KCBT (Kansas City Board of Trade), dvěma hlavním referencím ve světovém obchodu se zemědělskými komoditami. „Návrh na vytvoření obilninové burzy BRICS byl podpořen, aby se usnadnil obchod v rámci bloku, založený na udržitelných, spravedlivých postupech a v souladu s cíli udržitelného rozvoje,“ uvádí se v nótě vydané MAPA.
Společná deklarace kromě podpory vytvoření burzy počítá také s posílením spolupráce mezi zeměmi bloku v oblasti výzkumu a vývoje se zaměřením na inovace a výrobu strojů přizpůsobených místní realitě. Text také vyzývá k posílení Nové rozvojové banky (NDB), známé jako BRICS Bank, pro financování infrastrukturních, technologických a potravinových projektů mezi členskými zeměmi. K podpisu deklarace došlo v době eskalující obchodní války mezi Spojenými státy americkými a Čínou.