Úspěch české IT firmy v Severní Makedonii

IT firma Arikoma z české skupiny KKCG vlastněné pátým nejbohatším Čechem Karlem Komárkem koupila firmu Seavus, která má silné zastoupení v Severní Makedonii. Potenciálně tak zde vytvoří nová pracovní místa a současně upevní svou pozici v Evropě. Tato mediálně sledovaná událost poskytuje také příležitost pro další české firmy.

Firma Arikoma spadající do české skupiny KKCG koupila švédskou firmu Seavus, která má dlouhodobě silné zastoupení v Severní Makedonii. Firma Seavus se zabývá hlavně vývojem softwaru na míru, správou IT infrastruktury a kybernetickou bezpečností. Celkem zaměstnává 800 zaměstnanců a mezi její klienty patří v telekomunikačním sektoru například Sunrise Tele2, A1, či Globalstar, v bankovním sektoru Erste Bank, Banca Intesa či Marginalen Bank a dále také společnost Bosch. Celkem jde o přibližně 3 500 klientů.

Česká firma Arikoma, která má již nyní silné zastoupení v USA si touto akvizicí upevní svou pozici v Evropě a současně začne ze Severní Makedonie expandovat do dalších balkánských zemí. Český velvyslanec Miroslav Toman na tiskové konferenci s premiérem Zoranem Zaevem řekl: „Jsem si jistý, že tato akvizice pomůže jak České republice, tak republice Severní Makedonie a bude to skvělý příklad win-win dohody pro obě strany.“

Vláda Severní Makedonie dlouhodobě podporuje IT sektor. Nově v tomto roce slíbila snížit daň z příjmu fyzických osob pro zaměstnance z oblasti IT služeb z 10 % na 5 %, v roce 2022 na 3 % a poté v roce 2023 hodlá vláda zaměstnance v IT od daně z příjmu dokonce zcela osvobodit. Právě z toho důvodu patří IT sektor mezi jeden z nejzajímavějších pro české investory a zastupitelský úřad ve Skopji je připravený případným českým zájemcům o investice pomoci.

Česká republika a české firmy navíc mají v Severní Makedonii dlouhodobě velmi dobré postavení. Minulý rok vstoupila země do NATO a ČR ji podporuje i při jejích snahách pro vstup do Evropské unie. ČR současně dlouhodobě poskytuje zemi humanitární pomoc v mnoha oblastech. Konkrétně jde například o dodávky ochranných prostředků pro boj s pandemií, a také pomoc českých policistů na jižní hranici při boji proti nelegální migraci.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Skopji (Severní Makedonie). Autor: David Černohorský, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Severní Makedonie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme