Úspěšná prezentace českých zbrojařů na tureckém IDEF 2021

Mezinárodní veletrh IDEF Istanbul 2021 prokázal, že české zbrojařské firmy nadále patří mezi špičku svého oboru.

Generální konzulát České republiky v Istanbulu ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky uspořádali za účasti zástupců Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci společného projektu ekonomické diplomacie PROPED prezentaci českých zbrojařských firem na termínově přesunutém veletrhu IDEF 2021, který se konal od 17. 8. do 20. 8. 2021 v tureckém Istanbulu.

Již 15. ročník největšího a nejvýznamnějšího veletrhu obranného průmyslu v regionu byl tradičně organizován se širokou zahraniční účastí a prezentací nejdůležitějších firem z oboru. Přes opakované odložení termínu z důvodu covidu-19 proběhl IDEF 2021 za velmi solidní účasti a zájmu odborníků nejen z Turecka, ale také z oblasti Blízkého Východu, zemí střední Asie a Afriky. Veletrhu se zúčastnilo 1283 vystavovatelů z 53 zemí a navštívilo jej 169 delegací z 83 zemí, celkový počet návštěvníků přesáhl 70 000.

Česká republika se s podporou projektu PROPED prezentovala na veletrhu společným stánkem zastřešujícím účast 6 českých firem – Dyn Tedes, Eldis, Excalibur Int., Mob Bars, Retia a SpaceKnow. O české zbrojaře byl velký zájem a jejich výrobky sklízely zasluhovanou pozornost. V rámci otevření českého stánku podpořil velvyslanec Pavel Vacek české firmy v úsilí při vstupu a zajišťování zakázek na tureckém trhu, náměstek ministra obrany Filip Říha pak poděkoval firmám za účast a vyjádřil jim plnou podporu Ministerstva obrany při jejich jednání se zahraničními partnery.

Na závěr slavnostního ceremoniálu byl pokřtěn nový proudový motor českého výrobce PBS Velká Bíteš – TJ80M. Zájem o dlouhodobou spolupráci s českými zbrojaři vyjádřil také viceprezident tureckého SSB Serdar Demirel, který při návštěvě českého stánku jednal s jednotlivými českými firmami.

Během veletrhu pak kromě veletržní prezentace proběhlo přes 60 individuálních B2B jednání s potenciálními partnery českých firem, mezi nimiž převažovali zájemci z Turecka a zemí Blízkého Východu. Program českých firem na IDEF 2021 byl doplněn společenskými aktivitami s cílem širšího poznání kultury a mentality Turecka.

Mezinárodní veletrh IDEF Istanbul 2021 prokázal, že české zbrojařské firmy nadále patří mezi špičku svého oboru, jsou schopny i v náročných podmínkách zaujmout zahraniční zákazníky a získat si pozornost i v prostředí silně zbrojařsky orientované země jakou je Turecko.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Istanbulu (Turecko). Jan Ondřejka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme