Úspěšná prezentace předních českých nanotechnologických firem v Chorvatsku

Šest českých společností se dne 16. 9. 2020 zúčastnilo prezentačního semináře v Záhřebu s názvem „Prezentace českých nanotechnologických společností v Záhřebu“. Seminář organizoval Zastupitelský úřad ČR v Chorvatsku v rámci projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akce se konala v úzké spolupráci s Asociací nanotechnologického průmyslu ČR, se Zahraniční kanceláří agentury CzechTrade v Záhřebu, s CzechInvestem a s Chorvatskou hospodářskou komorou.

Česká republika se v Chorvatsku prezentovala jako světová špička v oblasti nanotechnologií. Ty nabízejí celou řadu možností využití v různých sektorech chorvatské ekonomiky (zdravotnictví, stavebnictví, péče o památky, dopravní prostředky aj.). Cílem projektu ekonomické diplomacie bylo zvýšit povědomí o českém nanotechnologickém průmyslu a představit možnosti spolupráce s předními českými výrobci. Prezentace českých firem, jejichž výrobky umožňují např. čištění vzduchu či vody a snižování emisí skleníkových plynů, tak byla jedinečnou příležitostí ukázat nejnovější výsledky výzkumu a jeho aplikací směrem k výrobkům využitelným v praxi.

Prezentaci českých nanotechnologických firem zorganizoval Zastupitelský úřad ČR v Chorvatsku vůbec poprvé. Akce byla financována jako projekt ekonomické diplomacie Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Prezentovala se na ní Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a šest českých firem: nanoSPACE s.r.o.  (hypoalergenní materiály), PARDAM Nano4fibres s.r.o.  (ochranné masky a roušky), PIKATEC CZ s.r.o.  (ochranné nátěry), PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o.  (unikátní nátěrové technologie pro ochranu fasád a památek), RETAP s.r.o.  (nanočističky vzduchu) a Smart Coatings s.r.o.  (ochranné nátěry).

Během úvodního vystoupení obchodní rada Zastupitelského úřadu ČR v Chorvatsku Petr Kašička zdůraznil, že hlavním záměrem prezentace bylo poskytnout účastníkům unikátní příležitost k budování nových kapacit, rozšiřování znalostí, výměně zkušeností a vytváření dlouhodobých partnerství. Připomněl, že Česká republika se i díky své dlouholeté průmyslové tradici a úzké spolupráci mezi státem, univerzitami a soukromými firmami stala jednou z vedoucích zemí ve výzkumu, vývoji a aplikaci nových nanotechnologií.

Jak seminář ukázal, nabízí tato oblast inovativním českým firmám velmi zajímavé možnosti spolupráce s chorvatskými partnery. Seminář umožnil vytvořit interaktivní platformu pro osobní setkání, kde se mohly diskutovat reálné možnosti budoucí spolupráce, čímž byl naplněn hlavní smysl a záměr celého projektu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Petr Kašička, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nanotechnologie

Doporučujeme