Úspory energií jsou nejefektivnější cestou k řešení současné krize. NRB podnikatelům pomůže snížit náklady

Ruská invaze na Ukrajinu narušila celosvětově energetický trh a logickou reakcí EU je ho transformovat. Mezi hlavní pilíře pro změnu patří úspory energií, diverzifikace dodávek energie a zavádění obnovitelných zdrojů.

Podle nově představeného plánu REPowerEU jsou ale nejrychlejším a nejlevnějším řešením úspory energií. Právě takové řešení nabízí v Česku podnikatelům Národní rozvojová banka s programem ELENA, který pomáhá při přípravě úsporných projektů a ušetří 90 procent nákladů. 

Ilustrační fotografie

Evropská unie označila oblast úspor energií za nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak řešit současnou energetickou krizi a navrhuje posílit dlouhodobá opatření a zvýšit závazný cíl v oblasti energetické účinnosti. Dalším hlavním zájmem je spolupráce s mezinárodními partnery na diverzifikaci dodávek energií a masivní rozšíření a urychlení rozvoje energie z obnovitelných zdrojů.

„Mezi podnikateli nyní panuje velká nejistota kvůli dalšímu směřování cen i dodávek energií, především kvůli závislosti celé EU na ruských fosilních palivech. Rapidní zvýšení cen energií zasáhlo firemní rozpočty. U některých podnikatelů je nárůst ceny i několikanásobný. Nejefektivnějším způsobem, jak mohou podnikatelé snížit své náklady, je investice do úsporných projektů,” říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA Národní rozvojové banky a prozrazuje pět tipů k vhodným energetickým úsporám:

  • Klíčové je efektivní vytápění 
  • Zaměřte se na obálku budovy, vyměňte starší okna a dveře
  • I svítidly se dá uspořit
  • Obměňte dosluhující technologie za chytré, šetřící energii
  • Zaveďte energetický management

Národní rozvojová banka svým zájemcům z řad podnikatelů poskytuje profesionální pomoc prostřednictvím poradenského programu ELENA, který nabízí konzultaci projektů souvisejících se spotřebou energie a také zpracování energetického posudku.

Válka na Ukrajině posiluje snahu českých firem o větší energetickou nezávislost

Aby podnikatelé navrženou revitalizaci dokázali uskutečnit, musí mít připravené prostředky nejen na přípravu, ale i na investici samotnou. Program ELENA nabízí úhradu až 90 % způsobilých výdajů spojených s přípravou úsporného projektu. Na samotnou revitalizaci NRB nabízí možnost bezúročného financování. 

„Na opatření, která zajistí úsporu energií, lze u NRB získat výhodný bezúročný úvěr. Pro podnikatele v Praze jsou k dispozici prostředky programu ENERG. Pro projekty, které nespadají na území hlavního města a jsou realizovány kdekoliv jinde v České republice, je určen program Úspory energie,” dodává Čestmír Hrdinka.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Dotace a financování
• Oblasti podnikání: Energetika | Správa majetku, nemovitosti

Doporučujeme