Ústecký startup Reframed zrychluje projektování fotovoltaiky

Reframed je mladý ústecký startup, který kombinuje technologii automatizace a rozšířené reality, aby projektování fotovoltaických elektráren posunul na novou úroveň. Jejich řešení šetří čas, eliminuje chyby a nabízí realistické vizualizace.

Nahlédněte do útrob začínajícího startupu, který se přihlásil do podnikatelského inkubátoru ICUK.

Ilustrační fotografie

Michal Polic je zakladatelem a jednatelem společnosti Reframed. Jeho nadšení pro technologie a obnovitelné zdroje energie je patrné hned od prvního okamžiku. „Naším cílem je zefektivnit a zjednodušit celý proces – od zaměření střechy až po export projektu do CADu,“ říká.  

Startup Reframed vznikl s jasným cílem – usnadnit práci projektantům, kteří se často potýkají s časově náročnými manuálními procesy při návrhu fotovoltaických elektráren (FVE). Díky jejich technologii je možné projektovat i složité systémy rychle a přesně. 

Co dříve trvalo dny, zvládneme během pár minut 

„Typický projektant stráví hodiny kreslením a překreslováním návrhů. My jsme tenhle proces zautomatizovali. Stačí, když si střechu nafotí pomocí mobilu nebo dronu, a my jim vytvoříme přesný 3D model,“ vysvětluje Michal a s radostí dodává: „Něco, co dříve trvalo dny, zvládneme během pár minut.“ 

Technologie, kterou Reframed vyvíjí, přináší významné zlepšení v projektování fotovoltaických elektráren. Díky rozšířené realitě (AR) si zákazníci mohou návrh fotovoltaických panelů prohlédnout přímo na místě – v reálném čase a s fotorealistickým zobrazením. „Zákazníci jsou nadšení. Vidí, jak budou panely na jejich budově vypadat ještě předtím, než se cokoliv začne instalovat,“ vysvětluje Michal. 

Když nejsou lidi…, vznikají nápady 

Za každou technologií stojí příběh. Tím Michalovým je spolupráce s firmami, které měly problém s nedostatkem projektantů fotovoltaických elektráren.  

„Inspirovala mě zkušenost z evropského grantu ARTwin, který jsem vedl na ČVUT. Vyvíjeli jsme software pro lokalizaci tabletu na stavbě a tvorbu digitální kopie prostředí. Během tohoto projektu jsem si uvědomil, že mobilní zařízení mají obrovský potenciál pro zjednodušení složitých procesů, jako je návrh FVE. Zároveň jsem měl příležitost spolupracovat s firmou, která řešila nedostatek projektantů FVE. To mě vedlo k myšlence, jak využít tuto technologii k automatizaci návrhu FVE a zefektivnění práce projektantů. Postupně jsme se začali zaměřovat na větší projekty, jako jsou průmyslové haly a městské budovy,“ vzpomíná na začátky svého podnikatelského nápadu. 

Zelená energie na pár kliků 

A mají za sebou už první úspěchy. Startup aktuálně pracuje na projektu v Litoměřicích, kde bylo potřeba zaměřit historickou budovu. „To by bylo manuálně téměř nemožné,“ říká Michal a pokračuje: „My jsme to zvládli díky naší aplikaci a 3D model byl tak přesný, že jsme dokázali s chybou do pěti centimetrů vypočítat osvětlení střechy během různých částí roku.“ Díky tomu mohl tým Reframed optimalizovat umístění solárních panelů a maximalizovat návratnost investice. 

Celý tým z Reframed (Michal Polic, Ondřej Kafka, Anna Zderadičková) s hrdostí zmiňuje, že kromě Litoměřic navázali spolupráci i s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně na dalším projektu, který financuje Technologická agentura ČR. A jaké jsou další plány tohoto mladého týmu? „Pracujeme na plné automatizaci rozmístění solárních panelů podle platných norem,“ vysvětluje Michal. „Zákazník tak bude moci nejen nahrát fotky střechy, ale do druhého dne dostane hotové CAD schéma s optimálním rozmístěním panelů.“ 

Ilustrační fotografie

Jednoduše řečeno, Reframed mění způsob, jakým se projektují fotovoltaické elektrárny. S jejich technologiemi už není třeba zdlouhavých ručních prací ani složitých výpočtů. Vše je otázkou několika kliknutí. „Naší vizí je umožnit lidem jednodušší přechod na zelenou energii. A pokud jim v tom můžeme pomoct, pak jsme na správné cestě,“ doplňuje Michal s úsměvem. 

Reframed je teprve na začátku v našem podnikatelském inkubátoru. I přes tak krátkou chvíli však program pro začínající podnikatele přinesl společnosti Reframed několik zásadních podnětů. Firma se díky cenné zpětné vazbě rozhodla upravit své zaměření – z původního zaměření na rodinné domy se přeorientovala na municipality a průmyslové haly.  

„Jedním z klíčových momentů bylo získání naší první větší zakázky, což pro nás znamenalo obrovský krok kupředu,“ sdílí zakladatel firmy. Významnou roli v jejich posunu hrála také podpora zkušeného konzultanta z ICUK Petra Jansy, kterou Michal nezapomíná zmínit: „Chtěl bych mu touto cestou poděkovat, dobře nás nasměroval a dal impuls ke změně business plánu.“ ICUK poskytuje startupu v rámci programu Startup Go! expertní podporu, která je pro ně v raných fázích důležitá.

• Teritorium: Česká republika | Ústecký kraj
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme