Úvěry ČEB nově se splatností až 15 let

Prodloužení standardních délek splatnosti vývozních úvěrů, podpora klimaticky příznivých projektů a snížení minimálních pojistných sazeb. To jsou hlavní změny modernizovaného znění Konsensu OECD, který se týká oficiálně podpořeného financování a pojišťování vývozních úvěrů.

Od 15. července 2023 vstoupila v účinnost nová pravidla Konsensu OECD, jejichž cílem je posílit konkurenceschopnost vývozních úvěrů a pojištění, na které je Konsensus aplikován. Čeští exportéři tak budou schopni nabídnout svým odběratelům zajímavější finanční podmínky. 

Ilustrační fotografie

Konkrétní změny v pravidlech Konsensu OECD se týkají zejména následujících oblastí:

  • prodloužení standardní splatnosti vývozních úvěrů (např. odběratelských úvěrů) z 10 na 15 let;
  • podpora klimaticky příznivých transakcí s prodloužením splatnosti až na 22 let v závislosti na použitých technologiích vstřícných k životnímu prostředí;
  • zvýšení flexibility v pravidlech splácení úroků a jistiny; a
  • snížení minimálních pojistných sazeb.

Česká exportní banka podporuje český vývoz, investice a konkurence schopnost. Rozumíme individuálním potřebám exportérů a umíme najít řešení „šitá na míru“ pro konkrétní transakci. Banka s Vámi ráda projde konkrétní možnosti, jak mohou nová pravidla Konsensu OECD podpořit Vaší konkurenceschopnost a vyjednávací pozici se zahraničními partnery.

Produkty ČEB

Nové znění Konsensu i podrobný popis změn

Nová pravidla: EGAP může pojistit vývozní úvěry se splatností až 15 let 

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme