Uzbekistán hledá české experty na rekultivaci uranových odkališť

Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (ERBD) a uzbecká vláda podepsaly dohodu o provedení prací v rámci Programu ekologické rehabilitace pro Centrální Asii v Uzbekistánu. Tento dokument předpokládá účast Uzbekistánu v programu sanace uranových odkališť z fondu ERBD pro obnovu životního prostředí ve střední Asii.Program předpokládá rehabilitaci a rekultivaci území bývalých uranových odkališť ve městě Jangiabad v Taškentké oblasti a v osadě Čarkesar v Namanganské oblasti. Uvedené objekty byly barbarsky vykořisťovány za doby Sovětského svazu a tato praxe byla pozastavena až na začátku devadesátých let minulého století, když se těžba zjevně stala neziskovou. Německá firma WISUTEC tehdy uranová odkaliště komplexně zhodnotila a připravila technické specifikace projektu jejich rehabilitace.

Fond ERBD pro obnovu životního prostředí ve střední Asii byl založen v květnu 2015 pro vyřešení ekologických problémů bývalých objektů na těžbu a zpracování uranu, které zůstaly po Sovětském svazu v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. V roce 2018 vložila Evropská komise do uvedeného fondu 10 milionů EUR.

Dle opatření pro realizaci dohody podepsané s EBRR, s cílem zahájit projekt a získat potřebné financování, byl aktuálně založen Státní výbor pro ekologii a ochranu životního prostředí Uzbekistánu. Znalostní podporu bude Státnímu výboru poskytovat Institut pro jadernou fyziku Akademie věd v Taškentu. Obě instituce momentálně hledají experty a firmy se zkušenostmi ze sanace uranových odkališť.

V případě zájmu o bližší informace ohledně příležitostí v projektech sanace uranových odkališť v Uzbekistánu je možné kontaktovat velvyslanectví České republiky v Taškentu. Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví je připraven zprostředkovat informace o možnostech konzultační, dodavatelské a investiční účasti na místním trhu pro české subjekty formou individuálních služeb.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Taškentu (Uzbekistán). Autor: Luboslav Mazurek, ekonomický rada.

• Teritorium: Asie | Uzbekistán | Zahraničí

Doporučujeme