V Argentině začala plošná výroba vakcíny proti covidu-19

Argentinský prezident Alberto Fernández dne 12. 8. 2020 ozámil, že se v Argentině začíná vyrábět vakcína proti covidu-19, kterou vyvinul vědecký tým z Oxfordu ve spolupráci s britskou farmaceutickou společností AstraZaneca.

Prezident Fernández v polovině srpna oznámil, že v zemi začíná produkce očkovací látky proti nemoci covid-19. Látku, která byla vyvinuta ve spolupráci mezi vědeckým ústavem z Oxfordu a britskou farmaceutickou společností AstraZaneca, bude vyrábět argentinská firma mAbxience. Spolu s Argentinou by „britskou“ vakcínu mělo produkovat ještě Mexiko. Produkce by měla být dostatečná do té míry, že pokryje poptávku Latinské Ameriky (s výjimkou Brazílie, která hodlá produkovat jiný typ očkovací látky). Podle slov Fernándeze se tak stane poprvé, kdy bude mít Latinská Amerika očkování ve stejnou dobu jako Evropa či USA.

Firma mAbxience sama vysvětluje svůj úspěch tím, že s AstraZaneca udržuje dlouhodobě kvalitní vztahy a taktéž má k dispozici nejvybavenější fabriku v Latinské Americe. Firma zanechala všech dalších aktivit a bude se soustředit pouze na produkci vakcíny. Ta má však jeden háček, neboť látka dosud neprošla všemi požadovanými klinickými testy, ačkoliv už byla vyzkoušena na vzorku 1100 osob (podle prohlášení firmy se skvělými výsledky).

Vakcína tak bude vyráběna s tím rizikem, že pokud testy nakonec neskončí úspěchem, látka bude muset být zlikvidována. Důvodem je hra o čas. Pokud začne být vakcína vyráběna již nyní, bude na přelomu roku, kdy mají být testy dokončeny, k dispozici již okolo 10 milionů dávek. Celkem by fabrika měla vyrobit až 250 milionů dávek této látky. K plošné aplikaci by mohlo dojít v únoru 2021. Cena jedné dávky by se pro uživatele měla pohybovat okolo 3 až 4 USD.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina). Autor: Radek Hovorka.

• Teritorium: Argentina
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme