V Brně vyrobili díky spolupráci firem a výzkumníků přes 36 tisíc ochranných štítů

Solidaritu a inovativní přístup ukazuje v posledních týdnech mnoho českých firem, které vedle běžné činnosti spojují síly v boji proti pandemii koronaviru. Během měsíce spolu takto začaly spolupracovat například podniky Fanuc, Acam Solution, Nejkov, výzkumné centrum CEITEC Vysoké učení technické v Brně a FabLab, které se spojily a vyrobily na třicet tisíc čelních štítů. Ty pak zdarma věnovaly do škol, školek i zdravotnických zařízení.

Vyrobené ochranné štíty poslouží v Jihomoravském kraji lékařům zdravotním sestrám i učitelkám. Zdroj: CEITEC

Na počátku stála spolupráce brněnské digitální dílny FabLab a CEITEC VUT. Know-how na tisk štítů přišlo do digitální dílny FabLab, která byla schopná vytisknout dvě stovky štítů denně, od Prusa Research. Díky spolupráci s výzkumným centrem CEITEC VUT v čele s profesorem Luďkem Žaludem se podařilo navýšit kapacitu na dva tisíce kusů. Brzy se však výzkumníci začali potýkat s nedostatkem materiálu. „Tisk jednoho štítu na 3D tiskárně trval přibližně jeden a půl hodiny. Navíc začal v takřka celé Evropě docházet materiál PETG, ze kterého se tiskne,“ přibližuje profesor Žalud problémy, kterým musel jeho tým výzkumníků na CEITEC VUT čelit.

Za pomoci CzechInvestu se vědecký tým propojil s firmou Fanuc a Acam Solution. Díky firmě Fanuc se výroba mohla přesunout z 3D tisku na vstřikolis. Acam Solution umožnilo výrobu vhodné formy, kterou expresně zhotovila nástrojárna Nejkov. Vysoké učení technické pro změnu poskytlo chemické laboratoře i studenty, kteří pomáhali s obsluhou strojů. „Tato skvělá inciativa ukazuje, jak jsou české firmy, výzkumníci i univerzity schopné rychle reagovat na aktuální potřeby společnosti a dostat mezi lidi novou technologii v řádu dní. Jsem rád, že v takovéto situaci můžeme institucím pomáhat otevírat dveře do firem a pomáhat realizovat důležité projekty,“ dodává generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.   

Zájem o produkt byl enormní. Prostřednictvím veřejného objednávkového formuláře obdržel FabLab 6127 poptávek, firmy následně odbavily 691 objednávek a rozdaly 36 127 štítů. Ty nejčastěji putovaly lékařům do zdravotnických zařízení a dětem a učitelům do škol a školek. Výjimkou však nebyla ani dodávka pro obsluhu čerpací stanice či pracovníky brněnské hvězdárny nebo knihovny.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme